Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiaty podlaskie: nie dyskryminować pasażerów i gmin miejsko-wiejskich

Powiaty podlaskie: nie dyskryminować pasażerów i gmin miejsko-wiejskich fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Podlaskiego przyjął stanowisko, w którym - odnosząc się do trwających prac legislacyjnych nad zasadniczą nowelizacją ustawy o publicznym transporcie zbiorowym występuje w interesie gmin miejsko-wiejskich. Jeżeli gminne przewozy pasażerskie obejmują przynajmniej jedno miasto lub gminę miejsko-wiejską, to na mocy definicji ustawowej stanowią one tzw. komunikację miejską. A operatowi takiej komunikacji nie przysługuje refundacja przez budżet państwa ustawowych ulg w kosztach przejazdów (art. 56 ust. 2 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym).

W opinii podlaskich samorządowców powiatowych jest to zapis dyskryminujący gminy miejsko-wiejskie. Uderza również w pasażerów transportu przez te samorządy organizowanego. Jako pasażerowie komunikacji miejskiej nie mogą oni korzystać z ulg i muszą ponosić pełne opłaty za przejazd. Stosowanie tych regulacji prowadzi do wzrostu kosztów funkcjonowania usług transportowych, spadek popytu i rezygnację niektórych przewoźników. Sytuacja taka generuje również koszty dla powiatów, ponieważ gminy niejako przerzucają na samorządy powiatowe koszty finansowania transportu publicznego.

Z tego względu konwent podlaski w stanowisku podpisanym przez przewodniczącego, starostę siemiatyckiego Jana Zalewskiego, apeluje, by nowelizując ustawę o publicznym transporcie zbiorowym rząd i parlament zwrócił uwagę na specyfikę małych gmin oraz zapewnił równe traktowanie zarówno samorządów, jaki i pasażerów.

Źródło: stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego z 20 czerwca 2016 r.

Pt., 5 Sp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża