Przedmiotem skargi na Dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg, dotyczącej nieprawidłowego oznakowania miejsc postojowych może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw.
Należy zauważyć, że wskazane postępowanie skargowe w rozumieniu przepisów K.p.a. jest jednoinstancyjne i nie ma w nim miejsca na środki zaskarżenia. Jeśli jednak obywatel jest niezadowolony ze sposobu załatwienia sprawy przez organ, może złożyć skargę na działalność tego właśnie organu. W myśl art. 229 pkt 3 K.p.a., jeżeli przepisy szczególne nie określają innych organów właściwych do rozpatrywania skarg, w sprawie, której przedmiotem skargi są zadania lub działalność wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, z wyjątkiem spraw zleconych w ramach zadań z zakresu administracji rządowej, organem właściwym jest rada gminy.
W tych okolicznościach, do rozpatrzenia skargi powszechnej na Dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu w przedmiocie wykonywania działalności należącej do zadań własnych gminy właściwa jest Rada Miejska, a nie sąd.
Mając powyższe na uwadze Sąd - na podstawie art. 58 § 1 pkt 1 i § 3 P.p.s.a. - odrzucił skargę odnośnie nałożenia opłat dodatkowych za postój pojazdu, a na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 i § 3 P.p.s.a. - odrzucił skargę w zakresie oznakowania miejsc postojowych.
II SA/Op 191/16 - Postanowienie WSA w Opolu
Źródło: CBOSA