Krajowa Rada Zarządców Dróg Powiatowych przedstawiła syntetyczną ocenę dróg powiatowych w 2016 roku. Jak czytamy większość dróg powiatowych nie odpowiada warunkom technicznym, jak i często oczekiwaniom ich użytkowników.
Zaniedbania w tej materii wynikają z przekazania przez poprzednich zarządców dróg do powiatów z mocy prawa, często nawet bez podstawowych dokumentów określających ich sytuację prawną i faktyczną. Obecnie powiaty mają podstawowy problem, którym są finanse na utrzymaniem dróg powiatowych, problem ten dotyczy również innych zadań samorządu. Przekazane do realizacji zadania z równego zakresu nie mają odpowiedniego pokrycia w otrzymywanych na nie środkach. Dlatego też infrastruktura drogowa na poziomie powiatów nie rozwija się tak szybko, jak oczekiwaliby tego wszyscy.
W informacji przedstawione są również inne elementy, które wpływają na realizację tego zadania, czyli przede wszystkim niespójne prawo. W tym kontekście wymieniane są:
- postępowania w sprawach o uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowych, decyzji środowiskowych, czy pozwoleń wodno-prawnych
- ochronę dróg w świetle realizacji innych programów jak np. lokalizacja sieci szerokopasmowego internetu
- zarządzenia pasem drogowym w szczególności wynoszenie z pasa drogowego urządzeń infrastruktury technicznej
- planowanie przestrzenne w świetle warunków technicznych dostępności dróg
- odprowadzenia wód opadowych z pasów drogowych
- czy przepisów o dostępie do informacji publicznej w kontekście zarządu dróg powiatowych.