Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PTZ. Czy ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia zamieszczone przez JST może stanowić podstawę zawarcia umowy przez związek powiatów, którego stroną stała się ta jednostka? (21)

PTZ. Czy ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia zamieszczone przez JST może stanowić podstawę zawarcia umowy przez związek powiatów, którego stroną stała się ta jednostka? (21) fotolia.pl

Publikacja ogłoszenia o zamiarze przeprowadzenia postepowania o udzielenia zamówienia obejmującego wykonywanie usług publicznego transportu zbiorowego spełnia istotną, informacyjną rolę i jej głównym celem jest uprzedzenie zainteresowanych przedsiębiorców o tym w jaki sposób i w jakim zakresie będą realizowane zadania organizatora związane z tym aspektem jego funkcjonowania. 

W związku z wchodzącą w życie w dniu 1 stycznia 2016r. nowelizacją ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, która umożliwi zawieranie związków powiatowo-gminnych, które to związki będą organizatorem publicznego  transportu zbiorowego na obszarze jednostek je tworzących, powstaje pytanie czy możliwym jest, aby taki związek oparł się na ogłoszeniach zamieszczonych przez jednostki które go zawiązały.

Przed dniem wejścia w życie wskazanej nowelizacji nie jest bowiem możliwe zamieszczenie ogłoszenia przez sam związek gminno-powiatowy, skoro taki podmiot nie istnieje. Z drugiej zaś strony, zważywszy wymóg publikacji ogłoszenia na rok np. przed wszczęciem procedury przetargowej, dla wielu samorządów zainteresowanych taką formą działania,  powstaje problem związany w funkcjonowaniem przewozów o charakterze użyteczności publicznej od 1 stycznia 2017 roku.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że związek powiatowo-gminny, o ile zostanie utworzony będzie odrębnym podmiotem od jednostek go tworzących.  W przypadku, w którym przewozy miałyby funkcjonować jako przewozy gminno-powiatowe właściwym organizatorem będzie związek gminno-powiatowy (art. 7 ust. 4 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, w brzmieniu od 1.01.2016r.). Do niego należeć więc będą kompetencje organizatora publicznego transportu zbiorowego, w tym do niego też odnosić się będzie obowiązek publikacji stosownego ogłoszenia dla zamówień dotyczących obszaru jego właściwości.

W tym zakresie nie jest możliwe uciekanie się do publikacji w chwili obecnej odrębnych ogłoszeń poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, z zamiarem skorzystania po utworzeniu związku, z możliwości zmiany treści ogłoszenia na podstawie art. 23 ust. 5 ustawy. Na tej podstawie można bowiem dokonać zmiany treści ogłoszenia ale tylko w zakresie tam wskazanym. Można więc dokonywać zmiany informacji określonej w art. 23 ust. 4 pkt 1, który mówi o konieczności podania w ogłoszeniu nazwy i adresu organizatora, lecz czym innym jest zmiana tego typu informacji od wskazania zupełnie nowego organizatora.

Źródło: Publiczny transport zbiorowy w pytaniach i odpowiedziach, M. Król, ZPP, Warszawa 2015

Niedz., 19 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka