Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Złożenie fałszywego oświadczenia a zakaz prowadzenia OSK

Złożenie fałszywego oświadczenia a zakaz prowadzenia OSK fotolia.pl

W świetle art. 45 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami już okoliczność złożenia niezgodne ze stanem faktycznym oświadczenia, o którym mowa w art. 28 ust. 5 ustawy uzasadnia wydanie decyzji o zakazie wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców i skreślenie przedsiębiorcy z rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców - taką tezę sformułował WSA w Lublinie.

W wyroku z dnia 22 marca 2016 roku (sygn. akt: III SA/Lu 922/15) sąd przypomniał, że zgodnie z art. 45 ust. 1 tej ustawy, starosta wydaje decyzję administracyjną o zakazie wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców, skreślając przedsiębiorcę z rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców, jeżeli przedsiębiorca:

  1. złożył oświadczenie, o którym mowa w art. 28 ust. 5, niezgodne ze stanem faktycznym;
  2. nie usunął naruszeń warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców w wyznaczonym przez starostę terminie;
  3. rażąco naruszył warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców;
  4. naruszył zakaz, o którym mowa w art. 54b.

Z przedmiotowego przepisu wynika, iż spełnienie już jednej z wymienionych przesłanek uzasadnia wydanie decyzji o zakazie wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców ze skreśleniem przedsiębiorcy z rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców.

Jak wskazano w uzasadnieniu wyroku, powodem orzeczenia o zakazie prowadzenia działalności było m.in. ustalenie, iż oświadczenie, o którym mowa w art. 28 ust. 5 ustawy o kierujących pojazdami jest niezgodne ze stanem faktycznym. Jak wskazał sąd, odpowiedzialność za ocenę spełnienia warunków wykonywania działalności gospodarczej regulowanej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców spoczywa na przedsiębiorcy. W świetle art. 45 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami już okoliczność złożenia niezgodne ze stanem faktycznym oświadczenia, o którym mowa w art. 28 ust. 5 ustawy uzasadnia wydanie decyzji o zakazie wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców i skreślenie przedsiębiorcy z rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców.

Źródło: CBOSA

Sob., 18 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka