Do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego wpłynął projekt rozporządzenia ministra właściwego do spraw finansów publicznych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji oraz ministrem właściwym do spraw gospodarki, określający szczegółowy sposób zgłaszania pełnomocnictw ogólnych za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz ich przekazywania do Centralnego Rejestru. Jest to wykonanie upoważnienia, o którym mowa w art. 138d § 9 ustawy Ordynacja podatkowa.
Czego dotyczy projekt?
Pełnomocnictwo ogólne może być zgłoszone do Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej z wykorzystaniem interfejsu portalu podatkowego.
Składane pełnomocnictwo opatruje się:
- bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. z 2013 r. poz. 262, z 2014 r. poz. 1662 oraz z 2015 r. poz. 1893) albo
- podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, albo
- podpisem elektronicznym użytkownika na portalu podatkowym.
Potwierdzenie złożenia pełnomocnictwa ogólnego odnotowane jest na koncie podmiotu składającego pełnomocnictwo, do którego dostęp zapewnia portal podatkowy.
Skutki rozporządzenia
Zaproponowane rozwiązanie przyczyni się do skrócenia czasu, który przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej musi poświęcić na złożenie pełnomocnictwa ogólnego. Przedsiębiorca będzie mógł zgłosić pełnomocnictwo ogólne wraz wnioskiem o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, co spowoduje zmniejszenie procedur administracyjnych.