Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów oraz biorąc pod uwagę sygnały napływające z rynku, w tym od organów administracji miar, UOKiK zaplanował, w II i III kwartale 2015 roku, przeprowadzenie przez IH na terenie całego kraju kontroli spełniania zasadniczych wymagań odmierzaczy paliw ciekłych określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki[3], w tym poprawności wskazań odmierzanego paliwa. Ogółem skontrolowano, we współpracy z organami administracji miar, 80 podmiotów i 243 odmierzacze paliw na terenie całego kraju. Kontrole te przeprowadzono bez zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli korzystając z przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Łącznie zakwestionowano 57 odmierzaczy paliw spośród 243 skontrolowanych (23,5 proc. ogółu skontrolowanych). Odmierzacze paliw głównie kwestionowano ze względu na przekroczenie błędu granicznego dopuszczalnego (błąd wskazań) – zakwestionowano 40 odmierzaczy paliw (16,5 proc. ogółu skontrolowanych) oraz ze względu na nieprawidłowo sporządzoną instrukcję użytkowania – zakwestionowano 32 (13,2 proc. ogółu skontrolowanych).
W toku przeprowadzonych kontroli zabezpieczano zakwestionowane odmierzacze paliw w celu wyłączenia ich z eksploatacji do czasu usunięcia nieprawidłowości, a następnie poddawano je naprawie i legalizacji ponownej. Właściciele stacji podejmowali też działania dobrowolne polegające na wymontowaniu zakwestionowanych odmierzaczy paliw i zamontowaniu w ich miejsce nowych, poprawnie działających przyrządów. Tam, gdzie ustalenia kontroli wskazywały na bezprawne działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz na to, że prawdopodobną przyczyną nieprawidłowości we wskazaniach odmierzaczy paliw jest ingerencja osób trzecich, informowano organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstw określonych w przepisach Kodeksu karnego.
W ramach obowiązującej legislacji organy administracji miar, choć dysponują odpowiednią wiedzą specjalistyczną i są dobrze przygotowane pod względem technicznym do kontroli odmierzaczy paliw, mają ograniczone możliwości do jej przeprowadzenia. Wynika to z zakresu przyznanych kompetencji. Organy administracji miar, nie będąc organami wyspecjalizowanymi w rozumieniu art. 38 ustawy o systemie oceny zgodności, nie mogą kontrolować odmierzaczy paliw, które zostały wprowadzone do obrotu po dokonaniu procedury oceny zgodności. Uprawnienia kontrolne organów administracji miar odnoszą się, jak już wcześniej wskazano, jedynie do odmierzaczy paliw zgłoszonych do legalizacji ponownej. Należy zauważyć, że od 30 października 2016 r. wszystkie przyrządy pomiarowe objęte dyrektywą MID[5] podlegać będą wyłącznie ocenie zgodności, a co za tym idzie kontroli w ramach nadzoru rynku.