Ważność dokumentu prawa jazdy, stwierdzającego jedynie posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdami, należy odróżnić od ważności uprawnienia, stanowiącego w swojej istocie prawo podmiotowe uprawniające do kierowania danego rodzaju pojazdami. Znajduje to zresztą swój wyraz w dokumencie prawa jazdy, w którym są one ujęte pod odrębnymi pozycjami. Tak wynika z wyroku WSA w Łodzi z 10 marca 2016 r. sygn. III SA/Łd 1068/15.
Prawo jazdy jest jedynie dokumentem, ujawniającym uprawnienia do kierowania pojazdami, co oznacza, że każdy wydany dokument prawa jazdy powinien wskazywać uprawnienia zgodnie z ich rzeczywistą treścią, a więc wskazać bezterminową ważność tego uprawnienia, o ile tak jak to ma miejsce w niniejszej sprawie kierowcy przyznano bezterminowe uprawnienia do kierowania pojazdami i nie zostało ono ograniczone w sposób prawem przewidziany.
Funkcją prawa jazdy jest jedynie potwierdzenie posiadanych uprawnień. W postępowaniu w sprawie wymiany prawa jazdy nie są badane, ani ustalane uprawnienia danej osoby do kierowania pojazdami, zaś samo wydanie dokumentu prawa jazdy stanowi czynność materialno-techniczną. Wpisy w nowym dokumencie prawa jazdy nie mogą zatem dotyczyć posiadanego przez kierowcę uprawnienia do kierowania pojazdami poprzez zmianę jego charakteru z bezterminowego na terminowy, jeśli wymiana dokumentu nie nastąpiła w związku z ograniczeniem dotychczasowych uprawnień.
Źródło: CBOSA