Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Adnotacja "L" w dowodzie nie określa, że pojazd to pojazd specjalny

Adnotacja fotolia.pl

Adnotacja „L” w dowodzie rejestracyjnym nie oznacza, że pojazd jest zakwalifikowany jako pojazd specjalny, tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Podatniczka, złożyła wniosek  zwrot nadpłaty podatku w stosunku do środków transportowych. W swoim stanowisku uznała, że zapłacony przez nią podatek jest nienależny, gdyż pojazdy są przystosowane do nauki jazdy zaliczają się do kategorii pojazdów specjalnych, tym samym są zwolnione z podatku. Jak wynika z uzasadnienia okoliczność czy pojazd korzysta ze zwolnienia od podatku od środków transportowych jako pojazd specjalny, powinna być ustalona przy zachowaniu reguł postępowania dowodowego. Dla przesądzenia tej kwestii konieczna jest bowiem ocena, czy w świetle art. 2 pkt 36 Prawa o ruchu drogowym pojazd ten jest pojazdem specjalnym, tak co do specjalnej funkcji, jak i jej związku z dostosowaniem nadwozia, względnie wyposażenia. 

Fakt zaliczenia środka transportowego do kategorii pojazdów specjalnych nie wynika zatem tylko z aktualnego dowodu rejestracyjnego, ale może być ustalony również na podstawie innych dokumentów jak karta pojazdu, świadectwo homologacji czy zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym.  Klasyfikacja przeznaczenia pojazdów specjalnych określona została w załączniku nr 4 (tabela nr 3) do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzoru dokumentów w tych sprawach (Dz. U. z 2007 r. Nr 137, poz. 968 ze zm.). Z załącznika nr 1 do rozporządzenia wynika, że w rubryce "przeznaczenie" dowodu rejestracyjnego wpisuje się przeznaczenie pojazdu zgodnie z klasyfikacją, gdy klasyfikacja to przewiduje. Klasyfikacja ta nie zawiera zamkniętego katalogu przeznaczenia pojazdów specjalnych przewidując możliwość określenia innego jeszcze przeznaczenia na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji. 

Skoro nie wymieniono w niej pojazdów przeznaczonych do nauki jazdy, to uznanie takiego pojazdu za pojazd specjalny mogłoby nastąpić w oparciu o inne, wskazane wyżej dowody, a więc dla przykładu zaświadczenie o badaniu technicznym, czy świadectwo homologacji.

Brak jest przepisów pozwalających uznać adnotację "L" w dowodzie rejestracyjnym pojazdu za równoznaczną z zakwalifikowaniem go jako pojazdu specjalnego. Warunkiem zastosowania wobec tej kategorii pojazdów wspomnianej ulgi w podatku od środków transportowych było więc wykazanie, odpowiednim wpisem w dowodzie rejestracyjnym lub innym dokumentem, że spełniają one przesłanki określone w art. 2 ust. 36 Prawa o ruchu drogowym. Podatniczka nie przedstawiła innych dokumentów, z których wynikałoby, że pojazdy spełniają przesłanki określone w art. 2 pkt 36 Prawa o ruchu drogowym.

Zasadnie zatem organy podatkowe przyjęły, że pojazdy, o których mowa, nie są pojazdami specjalnymi.

Wyrok NSA z 10 lipca 2015 r.  sygn. akt II FSK 1477/13 

Źródło: CBOSA

Pt., 4 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk