18 maja 2015 roku weszły w życie przepisy wprowadzające karę administracyjną zatrzymania na 3 miesiące prawa jazdy w przypadku niektórych wykroczeń popełnianych w ruchu drogowym, w szczególności w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Wobec ustawowych regulacji należy zwrócić szczególną uwagę na dzień, od którego ów trzymiesięczny okres ma być liczony. W zależności od stanu faktycznego przepisy prawa przewidują bowiem trzy różne daty początkowe.
Zgodnie z treścią art. 102 ust. 1e ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami datą początkową może być:
· dzień odebrania kierowcy prawa jazdy przez policjanta. Tak jest w przypadku załapania kierowcy na gorącym uczynku kierowania pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. W takim przypadku policjant – na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a lit. a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym zatrzymuje prawo jazdy za pokwitowaniem. Choć decyzja administracyjna zostaje wydana w terminie późniejszym, trzymiesięczny okres „sankcyjnego” zatrzymania prawa jazdy liczony jest od chwili faktycznej utraty przez kierowcę dokumentu prawa jazdy. W skrajnym przypadku może wystąpić sytuacja, w której decyzja zatrzymująca prawo jazdy nie zostanie wydana przed upływem 3-miesięcznego okresu. Należy przyjąć, że w takim przypadku postępowanie będzie wymagało umorzenia.
Dwa dalsze przypadki dotyczą sytuacji, gdy ujawnienie kierowania pojazdem z nadmierną prędkością w obszarze zabudowanym nastąpi za pomocą urządzeń rejestrujących (np. fotoradarów). Wówczas datę początkową może stanowić:
· dzień wydania decyzji. Tak jest w sytuacji, gdy w chwili wydania decyzji prawo jazdy już znajduje się w dyspozycji właściwego starosty (np. ze względu na jego zatrzymanie z innych przyczyn);
· dzień zwrotu dokumentu do właściwego organu (starosty). Przypadek ten występuje wówczas, gdy prawo jazdy ma zostać dopiero zwrócone. Przyjęcie w takim przypadku innego dnia oznaczałoby premiowanie zachowania polegającego na zwlekaniu z wykonaniem decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy – obejmującej przecież obowiązek kierowcy zwrotu dokumentu.