Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opłaty za zajęcie pasa drogowego - do czego upoważniona jest rada?

Opłaty za zajęcie pasa drogowego - do czego upoważniona jest rada? fotolia.pl

Z art. 40 ust. 8 ustawy o drogach publicznych wynika, że organ stanowiący jednostki samorządy terytorialnego uprawniony jest jedynie do określenia wysokości stawek opłaty za zajęcie pasa drogowego. Organ nie jest uprawniony do określenia sposobu obliczenia tejopłaty. Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 3 marca 2015 r. sygn. III SA/Po 798/14.

W zaskarżonym akcie organ określił wysokość stawek opłat za zajęcie pasa drogowego, zgodnie z udzielonym przez ustawodawcę uprawnieniem i w wyznaczonych przez niego granicach, jednak ponadto organ dokonał wskazania sposobu obliczania opłaty, stwierdzając, że " Zajęcie pasa drogowego trwające krócej niż 24 godziny jest traktowane jak zajęcie pasa drogowego przez 1 dzień". Stanowiło to przekroczenie udzielonego przez ustawodawcę uprawnienia a nadto było powtórzeniem przepisu ustawy. Artykuł 40 ust. 4 ustawy w końcowym fragmencie stanowi, że zajęcie pasa drogowego przez okres krótszy niż 24 godziny jest traktowane jak zajęcie pasa drogowego przez 1 dzień.

Dalej w uchwale wskazano , że za niepełny rok kalendarzowy wysokość stawek opłat obliczana jest proporcjonalnie do liczby miesięcy umieszczenia urządzenia w pasie drogowym. W tym zakresie regulacje skarżonej uchwały przekraczały zakres upoważnienia ustawowego i był sprzeczny z ustawą. Ustawodawca wskazał bowiem, że za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym lub na drogowym obiekcie inżynierskim przez okres krótszy niż rok opłata obliczana jest proporcjonalnie do liczny dni umieszczenia urządzenia w pasie drogowym lub na drogowym obiekcie inżynierskim.

Źródło: CBOSA

Niedz., 22 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel