Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Charakter terminu do wniesienia sprzeciwu w toku kontroli

Charakter terminu do wniesienia sprzeciwu w toku kontroli fotolia.pl

Zgodnie z art. 84c ust. 1 i 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może wnieść sprzeciw wobec podjęcia i wykonywania przez organy kontroli czynności z naruszeniem niektórych przepisów ustawy. Na wniesienie sprzeciwu wynosi 3 dni. Przepisy nie przesądzają jednoznacznie czy mamy tu do czynienia z terminem prawa materialnego czy terminem o charakterze procesowym. Ma to znaczenie o tyle, że terminy procesowe podlegają przywróceniu w przypadku ich niedochowania.

Kwestia ta była przedmiotem rozważań Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd stanął na stanowisku, że termin na wniesienie sprzeciwu jest jednak terminem o charakterze procesowym, ponieważ określa granice czasowe dla dokonania danej czynności procesowej , a sprzeciw w ocenie sądu jest czynnością procesową. Skład orzekający w sprawie zwrócił uwagę, że zgodnie z ust. 16 art. 84c ustawy o swobodzie działalności gospodarczej do postępowań w sprawie rozpatrzenia sprzeciwów, w zakresie nieuregulowanym w ustawie, stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Zdaniem Sądu brak możliwości przywrócenia terminu do wniesienia sprzeciwu stanowiłoby nieuzasadnione wyłączenie stosowania przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego do kontrolowanego przedsiębiorcy. Ocenę WSA podzielił Naczelny Sąd Administracyjny oddalając skargę kasacyjną organu kontroli.

Orzeczenia obu instancji dostępne są tutaj: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/D88D3E029A oraz http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/B897F4DF84

Sob., 29 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel