Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierowcy

Uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierowcy fotolia.pl

Zgodnie z art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy na badanie lekarskie, jeżeli istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierowcy. Skierowanie na badanie lekarskie nie może być dodatkową represją lub szykaną stosowaną wobec osoby poddanej badaniom sądowo – psychiatrycznym, zwłaszcza wówczas, gdy sprawa, w której badania takie przeprowadzono nie dotyczy przestępstwa związanego z naruszeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wyrok WSA w Gdańsku z 3 lipca 2014 r. sygn. III SA/Gd 346/14. Uwaga! Wyrok jest nieprawomocny.

W uzasadnieniu wyroku wskazano, że przesłanka uzasadnionych zastrzeżeń co do stanu zdrowia musi być interpretowana zgodnie z celem ustawy, którym jest zapobieganie zagrożeniom w ruchu drogowym spowodowanym przez osoby, których stan zdrowia uniemożliwia sprawne prowadzenie pojazdów. Zatem uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia, o których mowa w omawianym przepisie dotyczyć powinny tego rodzaju aspektów stanu zdrowia osoby, które mogłyby mieć wpływ na zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdu.
W ocenie Sądu zebrany w sprawie materiał dowodowy tj. opinia sądowo-psychiatryczna wydana na potrzeby prowadzonego przez prokuratora postępowania karnego, zawierająca ocenę stanu zdrowia psychicznego skarżącego nie daje podstaw do skierowania go na badania lekarskie w oparciu o powołany wyżej przepis.

W opinii tej biegli zgodnie stwierdzili, osoba, której postepowanie dotyczyło w chwili popełnienia zarzucanego mu czynu miał w pełni zachowaną zdolność rozpoznania znaczenia czynu i w pełni zachowaną zdolność pokierowania swoim postępowaniem. Poczytalność skarżącego w trakcie postępowania również nie budziła wątpliwości. Jak wynika z opinii, rozpoznanie zespołu zależności spowodowanego przyjmowaniem różnych substancji odurzających, obecnie w stanie reemisji, nastąpiło wyłącznie na podstawie przeprowadzonego przez biegłych lekarzy psychiatrów wywiadu.

Z opisu stanu psychicznego skarżącego zawartej w powyższej opinii nie wynika, by mógł on stanowić zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Skierowanie na badanie lekarskie nie może być dodatkową represją lub szykaną stosowaną wobec osoby poddanej badaniom sądowo – psychiatrycznym, zwłaszcza wówczas, gdy sprawa, w której badania takie przeprowadzono nie dotyczy przestępstwa związanego z naruszeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Źródło: CBOSA

Niedz., 20 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel