Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Standardy kanałów technologicznych

Standardy kanałów technologicznych fotolia.pl

Celem uniknięcia nieefektywnego wykorzystania środków na budowę kanałów technologicznych oraz wprowadzenia ich jednolitych standardów Minister Administracji i Cyfryzacji postanowił określić warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne.

Na potrzeby rozporządzenia kanały technologiczne dzieli się na:

·         kanały technologiczne przepustowe – przebiegające w pasie drogowym pod przeszkodami terenowymi, a w szczególności pod konstrukcją nawierzchni drogowych;

·         kanały technologiczne uliczne – usytuowane w pasie drogowym (wzdłuż jego przebiegu).

Kanały technologiczne przepustowe mają być budowane prostoliniowo z dopuszczeniem zastosowania profilu łukowego trasy o promieniu nie mniejszym niż 20 metrów. Kanały technologiczne uliczne mają być budowane w odcinkach prostoliniowych o długości nie większej niż 200 metrów pomiędzy studniami kablowymi. Poza terenem zabudowy dopuszcza się zwiększenie odległości między sąsiednimi studniami; w drodze wyjątku możliwe jest również odchylenie trasy ciągu od przebiegu prostoliniowego.

Profil podstawowy tych pierwszych składa się z dwóch rur osłonowych, z czego w jednej z nich należy zainstalować przynajmniej trzy rury światłowodowe i jedną prefabrykowaną wiązkę mikrorur. Profil tych drugich różni się brakiem rury osłonowej obejmującej rury światłowodowe i wiązkę mikrorur.

Nad kanałem technologicznym mają być umieszczone dwie taśmy w kolorze pomarańczowym:

·         w połowie głębokości – taśma ostrzegawcza grubości co najmniej 0,3 mm;

·         bezpośrednio nad kanałem technologicznym – taśma ostrzegawczo-lokalizacyjna o grubości co najmniej 0,5 mm z czynnikiem lokalizacyjnym w postaci taśmy kwasoodpornej o szerokości co najmniej 25 mm i grubości co najmniej 0,1 mm.

Obie taśmy mają mieć trwały nadruk „Uwaga Kanał Technologiczny” oraz perforowane otwory o średnicy do najmniej 10 mm.

Zgodnie z dokonaną oceną kosztów realizacji kanału technologicznego wykonanie 1-kilometrowego odcinka będzie kosztowało około 150-200 tys. złotych w zależności od szczegółów konkretnej inwestycji.

Projekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne został skierowany do rozpatrzenia przez Zespół ds. Społeczeństwa Informacyjnego, choć jego przedmiot jest zdecydowanie silniej związany z tematyką Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska.

Pt., 11 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski