Turkmenistan należy do nielicznej grupy państw, która przyjęła jednolitą strukturę tablicy rejestracyjnej dla prawie wszystkich typów tablic rejestracyjnych – włącznie z tablicami pojazdów o statusie dyplomatycznym. W konsekwencji nawet przedstawiciele państw obcych poruszają się pojazdami z tablicami zawierającymi wizerunek flagi turkmeńskiej.
Dominujący wzór tablicy rejestracyjnej zawiera na lewo od numeru rejestracyjnego flagę Turkmenistanu umieszczoną powyżej międzynarodowego wyróżnika kraju (TM). Flaga Turkmenistanu zawiera na zielonym płacie z lewej strony pionowy słup zawierający pięć wybranych medalionów z turkmeńskich dywanów. Na prawo od słupa, w górnej części płata znajduje się półksiężyc i pięć gwiazd symbolizujących pięć wilajetów kraju.
O ile sam schemat tablicy rejestracyjnej jest ustalony, to zróżnicowana jest jej kolorystyka oraz schemat numeru rejestracyjnego. I tak:
· pojazdy prywatne mają numery złożone z dwuliterowego wyróżnika wilajetu, w którym pojazd jest zarejestrowany (występuje sześć kombinacji, gdyż stołeczny Aszchabad jest miastem na prawach wilajetu), czterech cyfr i dwóch liter. Tablica rejestracyjna ma czarne znaki na białym tle;
· pojazdy należące do osób lub podmiotów zagranicznych mają numer rejestracyjny złożony z cyfry, litery H (w przypadku przyczep: HT) i pięciu (w przypadku przyczep: czterech) cyfr. Tablica rejestracyjna ma czarne znaki na żółtym tle;
· pojazdy o statusie dyplomatycznym mają numer rejestracyjny złożony z dwóch cyfr kodujących przynależność państwową, liter CD i trzech cyfr. Tablica ma białe znaki na niebieskim tle.
Odmienny wygląd mają jedynie tablice pojazdów państwowych (w tym wojskowych). Zostały one powiem zaprojektowane w ten sposób, by stwarzać wrażenie umieszczenia numeru rejestracyjnego na fladze państwowej. Tablica ma zatem zielone tło, z jej lewej strony widnieje słup z motywem dywanowym z flagi turkmeńskiej, a obok niego – półksiężyc z pięcioma gwiazdami nad wyróżnikiem międzynarodowym kraju. Numer rejestracyjny składa się z czterech cyfr (z których pierwsze dwie oznaczają miejsce rejestracji) oraz trzech liter (z których pierwsze dwie zazwyczaj oznaczają przynależność pojazdu do konkretnej służby).