Żaden z przepisów prawa nie przewiduje możliwości przeprowadzenia takiego podziału instytucji kultury, aby w jego wyniku powstała jednostka, której podstawowym celem statutowym będzie inna działalność niż działalność kulturalna, w szczególności działalność sportowo-rekreacyjna – stwierdził Wojewoda Lubelski w niedawnym rozstrzygnięciu nadzorczym.
Rada miejska podjęła uchwałę, w której postanowiła o dokonaniu podziału instytucji kultury w ten sposób, że samorządowy ośrodek kultury i sportu podzielono na samorządowy ośrodek kultury oraz na miejski ośrodek sportu i rekreacji. Wojewoda zakwestionował kontrolowaną uchwałę i stwierdził jej nieważność w całości. Dlaczego?
Zgodnie z art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (uopdk), podział instytucji kultury polega na:
- utworzeniu dwóch lub więcej instytucji kultury w oparciu o załogę i mienie należące do instytucji kultury ulegającej podziałowi, albo
- wyłączeniu z instytucji kultury wyodrębnionej jednostki albo jednostek organizacyjnych w celu włączenia ich do innej instytucji kultury, albo
- wyłączeniu z instytucji kultury wyodrębnionej jednostki lub jednostek organizacyjnych w celu utworzenia nowe instytucji kultury.
Samorządowa instytucja kultury to instytucja, dla której prowadzenie działalności kulturalnej, polegającej na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury, jest podstawowym celem statutowym (zob. art. 9 ust. 1 w zw. z art. 1 ust. 1 uopdk).
Oznacza to, że przepisy ustawy nie dopuszczają możliwości, aby podzielić instytucję kultury na: instytucję kultury i inną (nieprowadzącą działalności w tym zakresie). Jednostka, której przedmiotem działalności jest realizacja zadań z zakresu kultury fizycznej i sportu (co zawarła rada w kwestionowanej uchwale) nie może zostać uznana za instytucję kultury.
Wojewoda, argumentując swoje stanowisko, zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o sporcie, zadaniem własnym jednostek samorządu terytorialnego jest tworzenie warunków, w tym organizacyjnych, sprzyjających rozwojowi sportu, tj. wszelkich form aktywności fizycznej, które poprzez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach. W efekcie, zdaniem organu nadzoru, realizacja zadań z zakresu sportu nie może być zatem utożsamiana z działalnością kulturalną uregulowaną w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego z 29.10.2024 r., NR PN-II.4131.353.2024
Źródło: luwwlublinie.bip.gov.pl