W związku z tragicznymi wydarzeniami jakie miały miejsce w ostatnim czasie na polskich drogach, do Sejmu wniesiono projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks Karny.
Projekt ma stanowić działanie zmierzające w kierunku zwalczania problemu prowadzenia pojazdów oraz powodowania wypadków z ofiarami śmiertelnymi przez osoby nietrzeźwe.
Projekt przewiduje:
- Podwyższenie zagrożenia karą w przypadku nieumyślnego spowodowania katastrofy komunikacyjnej ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu – obecnie od 6 miesięcy do lat 8 – do od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności (art. 173 § KK). Podobne zaostrzenie dotyczyć będzie spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu (Art. 177 § 2 KK). W przypadku prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwości lub odurzenia, zastosowanie reguł podwyższania wymiaru kary z art. 178 § 1 KK spowoduje zwiększenie maksymalnego wymiaru do 15 lat pozbawienia wolności.
- Wprowadzenie zniesienia możliwości zawieszania kary pozbawienia wolności dla sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym, spowodowanych w stanie nietrzeźwości lub odurzenia (art. 69§5).
- Wprowadzenie możliwości konfiskaty pojazdów sprawców wypadków i katastrof skutkujących ofiarami śmiertelnymi, które zostały spowodowane w stanie nietrzeźwości lub odurzenia (art. 178 § 2-5 oraz art. 44 § 6 KK). W zeszłym roku rozwiązanie o podobnym charakterze zostało odrzucone przez Sejm RP – obecnie przedkładana propozycja różni się od tamtego projektu brakiem zróżnicowania stopnia nietrzeźwości lub odurzenia i ograniczeniem tego środka tylko to wypadków i katastrof ze skutkiem śmiertelnym.
- Zmiana proponowana w art. 180a ma wprowadzić karalność z zagrożeniem do dwóch lat pozbawienia wolności dla osób, które mimo orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia pojazdu w związku z dokonaniem przestępstwa w stanie nietrzeźwym prowadzą samochód. Dotychczas czyn taki stanowił jedynie wykroczenie.