Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nadzór nad szkoleniem kandydatów na kierowców w ustawie o kierujących pojazdami (cz. 1)

Nadzór nad szkoleniem kandydatów na kierowców w ustawie o kierujących pojazdami (cz. 1) fotolia.pl

Przepisy ustawy o kierujących pojazdami wejdą w życie dopiero w przyszłym roku, a niektóre dopiero 1 stycznia 2013 r. warto jednak zapoznać się z zasadami prowadzenia przez starostę nadzoru nad szkoleniem osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami przewidzianymi w tej ustawie.

Zgodnie z art. 43 starosta właściwy ze względu na miejsce prowadzenia ośrodka będzie sprawował nadzór w zakresie zgodności prowadzenia szkolenia osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień do kierowania motorowerem lub pojazdami silnikowymi, kursu dla kandydatów na instruktorów i kandydatów na wykładowców oraz dla instruktorów i wykładowców, z wymaganiami określonymi w przepisach ustawy.

W ramach nadzoru starosta będzie:

  1. rozpatrywał skargi dotyczące działalności ośrodka szkolenia kierowców; 
  2. prowadził kontrolę działalności ośrodka szkolenia kierowców; 
  3. wydawał zalecenia pokontrolne; 
  4. wydawał decyzję o zakazie prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców; 
  5. skreślał instruktora lub wykładowcę z ewidencji; 
  6. sporządzał analizę, przetwarzał oraz podawał do publicznej wiadomości wyniki analizy statystycznej, w zakresie:  średniej zdawalności osób szkolonych wdanym ośrodku oraz liczby uwzględnionych skarg złożonych na dany ośrodek. 

Przy sprawowaniu nadzoru ze starostą będą współpracować:

  1. starostowie, na których obszarze działania znajduje się infrastruktura ośrodka; 
  2. Policja - w zakresie kontroli wykonywania praktycznej nauki jazdy prowadzonej poza ośrodkiem szkolenia kierowców; 
  3. wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego - w zakresie pomocy merytorycznej oraz przekazywania informacji o wynikach egzaminu państwowego uzyskiwanych przez osoby, które ukończyły szkolenie w danym ośrodku szkolenia kierowców. W przypadku podjęcia współpracy w zakresie pomocy merytorycznej, starosta będzie zawierał porozumienie z dyrektorem wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego określające warunki udziału przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego w kontroli działalności ośrodka szkolenia kierowców oraz zasady finansowania tej współpracy. 
  4. administrator centralnej ewidencji kierowców - w zakresie przekazywania informacji o naruszeniach przepisów ruchu drogowego popełnionych przez kierowców, którzy ukończyli szkolenie w danym ośrodku szkolenia kierowców. 

Właściwy starosta będzie zobowiązany do kontroli ośrodka szkolenia kierowców:

  1. co najmniej raz w roku lub 
  2. jeżeli na nieprawidłowy przebieg szkolenia będą wskazywały:  
    • analiza statystyczna zdawalności osób szkolonych w tym ośrodku lub 
    • analiza statystyczna naruszeń przepisów ruchu drogowego popełnionych przez osoby przeszkolone w tym ośrodku, w okresie 2 lat od dnia uzyskania przez te osoby prawa jazdy określonej kategorii, lub 
    • złożone na ośrodek skargi. 

Starosta będzie zobowiązany do  kontroli ośrodka szkolenia kierowców wpisanego do rejestru przedsiębiorców w innym powiecie, którego infrastruktura będziezlokalizowana na obszarze działania tego starosty:

  1. co najmniej raz w roku lub 
  2. jeżeli na nieprawidłowy przebieg szkolenia będą wskazywały złożone na ośrodek skargi, lub 
  3. na wniosek starosty, który wpisał ośrodek szkolenia kierowców do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców.
fot. sxc.hu
Pon., 7 Mrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel