Egzamin wewnętrzny teoretyczny był przeprowadzony następująco: kursant usiadł przed komputerem, kierownik OSK włączył mu test, kursant rozwiązał go, wynik był negatywny, następnie kierownik OSK ponownie włączył kolejny test, tym razem wynik był pozytywny. Tak egzamin został przeprowadzony podczas kontroli i został zakwestionowany przez kontrolera, z czym nie zgodził się kierownik OSK. W ocenie pytającego kontrolera kursant nie powinien zdawać aż do skutku (zapewne gdyby nie udało się za drugim razem kursant próbowałby dalej). Poza tym egzamin wewnętrzny teoretyczny, ma być zgodny z państwowym, gdzie kursant nie dostałby kolejnej szansy od razu. Poza tym, z ocenie pytającego, kierownik OSK powinien powiadomić Starostę o planowanym egzaminie na 3 dni wcześniej.
Odpowiedź: W mojej ocenie zastrzeżenia odnośnie powtórnego przeprowadzenia części teoretycznej egzaminu wewnętrznego bezpośrednio po uzyskaniu przez kursanta wyniku negatywnego są jak najbardziej słuszne.
Zgodnie z §19 ust. 9 rozporządzania z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach osoba egzaminowana uzyskuje pozytywny wynik z części teoretycznej egzaminu państwowego w przypadku uzyskania co najmniej 68 punktów. Dalej zgodnie z §31 pozytywny wynik egzaminu państwowego uzyskuje osoba, która otrzymała pozytywny wynik z części teoretycznej i części praktycznej egzaminu państwowego - jeżeli ich zdanie jest wymagane. A contrario wynik negatywny egzaminu państwowego osoba uzyskuje w przypadku uzyskania wyniku negatywnego z którejkolwiek części egzaminu.
Na podstawie z §19 ust. 1 rozporządzenia z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców egzamin wewnętrzny, taki sam sposób oceny obowiązuję przy egzaminie wewnętrznym.
Zgodnie z ust. 2 powołanego przepisu informację o wyniku części teoretycznej egzaminu wewnętrznego, liczbie popełnionych błędów oraz dacie przeprowadzenia egzaminu, podpisaną przez instruktora lub wykładowcę, który przeprowadził część teoretyczną egzaminu wewnętrznego, i osobę szkoloną, umieszcza się w dokumentacji kandydata na kierowcę.
Uwzględniając powyższe zakończenie części teoretycznej egzaminu wewnętrznego z wynikiem negatywnym oznacza zakończenie całego egzaminu wewnętrznego wynikiem negatywnym. Informacja na ten temat powinna zostać zamieszczona w dokumentacji kursanta.
Każde kolejne podejście kandydata do części teoretycznej egzaminu wewnętrznego jest podejściem do kolejnego egzaminu wewnętrznego. W takim przypadku kierownik ośrodka szkolenia kierowców jest obowiązany ponownie przedstawić staroście właściwemu, najpóźniej 3 dni przed planowanym przeprowadzeniem egzaminu wewnętrznego, informację o terminie i miejscu jego przeprowadzenia.