Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie zawsze musi być zapłacona akcyza przed pierwszą rejestracją pojazdu na terenie RP

Nie zawsze musi być zapłacona akcyza przed pierwszą rejestracją pojazdu na terenie RP fotolia.pl

Decyzja organu celnego umarzająca postępowanie celne w związku z uznaniem, że właściciel pojazdu nie dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu stanowi dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju przez wnioskującego o rejestrację pojazdu, nawet jeśli jest to pierwsza rejestracja sprowadzonego z krajów UE pojazdu na terytorium RP – tak stwierdził w nieprawomocnym wyroku z dnia 31 grudnia 2012roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (sygn. akt III SA/Lu 655/12)

Przedmiotowa teza została sformułowana na podstawie następującego stanu faktycznego: samochód osobowy został nabyty poza granicami kraju przez osobę, która następnie dokonała sprzedaży pojazdu w kraju – jednakże bez jego wcześniejszej rejestracji. Nowy właściciel sfałszował umowę sprzedaży w ten sposób, by wynikało że samochód został bezpośrednio przez niego nabyty poza granicami kraju i dokonał związanych z tym działań (np. uiścił podatek akcyzowy). Fakt fałszerstwa jednak został ujawniony, co pociągnęło za sobą w szczególności skazanie nowego właściciela w postępowaniu karnym, a również stwierdzenie nieważności dokonanej przez niego rejestracji pojazdu. Jednocześnie okazało się, że deklaracja dotycząca podatku akcyzowego została zaniżona, co zapoczątkowało postępowanie toczące się przed organami celnymi i zakończone ostatecznie umorzeniem postępowania wobec nabywcy w związku z faktem, że nie dokonał on wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu, a zatem nie był zobowiązany do uiszczenia podatku akcyzowego. Jednocześnie organ celny wszczął odpowiednie postępowanie wobec pierwotnego nabywcy.

W celu uregulowania statusu prawnego pojazdu właściciel wystąpił do sądu o ustalenie praw własności pojazdu i po uzyskaniu odpowiedniego orzeczenia wystąpił o rejestrację pojazdu. Organy administracji (zarówno I, jak i II instancji) uznały, że jest to wniosek o pierwszą rejestrację samochodu osobowego na terytorium kraju. Wśród dokumentów wymaganych do takiej rejestracji znajduje się dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju albo zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym. Celem realizacji tego obowiązku właściciel przedłożył swoją pierwotną deklarację na podatek akcyzowy. Organ rejestracyjny odmówił jednak uznania przedmiotowego dokumentu wskazując, że w istniejącym stanie prawnym dane nabywcy ujawnione w dokumencie potwierdzającym zapłatę akcyzy są nieprawdziwe, bowiem nabywcą wewnątrzwspólnotowym była inna osoba. Dodać należy, że analogiczne stanowisko zajął organ rejestracyjny wobec dowodów potwierdzających zapłatę podatku VAT. W efekcie odmówił rejestracji pojazdu, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

Odmienne stanowisko zajął WSA w Lublinie. Stwierdził on bowiem, że ustalenie zawarte w decyzji ostatecznej właściwego organu celnego było wiążące dla organów prowadzących postępowanie w przedmiocie rejestracji pojazdu. Wydana w okolicznościach niniejszej sprawy decyzja jest dokumentem potwierdzającym fakt, że obecny właściciel pojazdu nie jest podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku akcyzowego. Oznacza to w konsekwencji, że wskazana decyzja jest dokumentem potwierdzającym brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju przez wnioskującego o rejestrację pojazdu.

Wt., 5 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski