Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dopuszczanie do ruchu pojazdów sportowych i „SAM”. Będą zmiany w rozporządzeniu

Dopuszczanie do ruchu pojazdów sportowych i „SAM”. Będą zmiany w rozporządzeniu fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach.

Projekt ma na celu dostosowanie przepisów obowiązującego rozporządzenia do przepisów ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw, które weszły w życie z dniem 1 czerwca 2024 r.

W związku z tą zmianą jednym z warunków dopuszczenia do ruchu samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych będzie jego czasowa rejestracja na podstawie art. 74 ust. 2ca ustawy – Prawo o ruchu drogowym. W tym przypadku czasowej rejestracji będzie dokonywał właściwy miejscowo starosta na wniosek właściciela pojazdu. Rejestrując czasowo taki pojazd starosta będzie wydawał pozwolenie czasowe oraz tymczasowe tablice rejestracyjne o wyróżniającej się kolorystyce. Zatem omawiany projekt określi czynności, jakie starosta będzie wykonywał rozpatrując wniosek o czasową rejestrację samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych.

Ponadto, uwzględniając przepisy ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia, zmieni się zakres dokumentów wymaganych do rejestracji pojazdów typu „SAM” – dodano krajowe indywidualne dopuszczenie pojazdu, uznanie dopuszczenia jednostkowego pojazdu oraz uznanie krajowego indywidualnego dopuszczenia pojazdu. Zmiany zostaną wprowadzone w załączniku nr 2 i 10 do nowelizowanego rozporządzenia i będą dotyczyć weryfikacji danych zawartych w tych dokumentach.

Projektodawcy przewidują, że rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Z treścią projektu można zapoznać się tutaj 

Czw., 4 Lp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak