Immunitet parlamentarzysty, czy sędziego Trybunału Stanu nie zwalnia z obowiązku płacenia za parkowanie – tak przyjął Naczelny Sąd Administracyjny w nieprawomocnym wyroku z dnia 29 października 2012 r. (III SA/Kr 1167/12).
Za pozostawienie samochodu w strefie płatnego parkowania trzeba płacić. Osoba, która nie wykupi biletu parkingowego, jest zobowiązana do wniesienia tzw. opłaty dodatkowej. Wysokość obu tych opłat ustala rada gminy (miasta). Ten sam organ wyznacza również strefy płatnego parkowania.
Ustawa o drogach publicznych w art. 13 ust. 3 enumeratywnie wymienia podmioty, które z obowiązku uiszczenia opłat za parkowanie są zwolnione. Przepis ten nie wymienia – jako zwolnionych – posłów, ani senatorów, ani sędziów TS.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w przywołanej sprawie, rozstrzygając spór o opłatę dodatkową stwierdził, że okoliczność piastowania funkcji senatora czy sędziego TS, a w związku z tym posiadania immunitetu generalnego, nie wyłącza możliwości nałożenia na niego opłaty dodatkowej za brak opłacenia postoju w strefie płatnego parkowania.
Jak podkreślił WSA, żaden akt, nie zwalnia senatorów, posłów, ani sędziów TS z obowiązku wykupywania biletów z parkomatu. Zwolnienia takiego brak nie tylko w ustawie o drogach publicznych, ale także w wydanych przez radę miasta uchwałach określających zasady parkowania w strefie.
Sąd odniósł się także do kwestii immunitetu. Stwierdził, że przysługuje on zarówno parlamentarzystom jak i sędziom TS i zapewnia im ochronę przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej. Natomiast odpowiedzialność z tytułu nieopłacenia parkowania ma charakter administracyjny, a nie karny. W konsekwencji immunitet przed nią nie chroni.
Źródło: Orzecznictwo NSA