Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy centra handlowe mogą zbierać numery rejestracyjne aut?

Czy centra handlowe mogą zbierać numery rejestracyjne aut? fotolia.pl

Czy galerie handlowe przy wjeździe na parking mogą instalować kamery nagrywające numery rejestracyjne aut i automatycznie rozpoznające wyjeżdżające samochody?

Z takim m.in. pytaniem do goszczącego w audycji „Cztery Pory Roku" w Radiowej Jedynce dra Wojciecha Rafała Wiewiórowskiego, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO), zwrócił się redaktor Roman Czejarek.

Jak wyjaśniał, centra handlowe tłumaczą, że chcą w ten sposób usprawnić parkowanie, bo klienci, którzy robią zakupy w określonym, krótkim czasie, nie muszą wnosić opłaty za postój, zaś system, rozpoznając numer rejestracyjny samochodu i godzinę jego wjazdu, automatycznie otwiera bramkę tym, którzy z opłaty są zwolnieni.

Jednak GIODO miał wątpliwości, czy zbieranie numerów rejestracyjnych samochodów jest działaniem adekwatnym do celu, który ma być osiągnięty. Wskazywał, że wprawdzie numer rejestracyjny auta nie w każdym przypadku uznać można za dane osobowe, jednak centrom handlowym zalecał dużą ostrożność w przesądzaniu, że w ich sytuacji tak właśnie jest.

O tym galerie przekonają się wtedy, kiedy po raz pierwszy wystąpi do nich sąd, by np. w sprawie rozwodowej udzieliły informacji, czy samochód o danym numerze rejestracyjnym znajdował się tam na ich terenie w określonym czasie – tłumaczył.

Wyjaśniał jednak, że w wielu przypadkach firmy, które zbierają numery rejestracyjne naszych aut, niejednokrotnie dysponują naszymi danymi osobowych i dla nich numer rejestracyjny bez wątpienia jest daną osobową. Jako przykład GIODO podał parking firmowy, na którym miejsca przydzielane są konkretnym osobom. – Natomiast w centrach handlowych anonimizuje nas to, że klientów jest tak wielu oraz to, że podmioty te nie mają dostępu do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców – mówił dr Wojciech Rafał Wiewiórowski.

Wskazywał, że z jeszcze inną sytuacją możemy mieć do czynienia w przypadku parkometrów nowego typu, w których przy dokonywaniu płatności za postój konieczne jest podanie numeru rejestracyjnego auta. Zaznaczył, że kwestia ich działania jest obecnie przedmiotem analizy GIODO.

Podczas rozmowy z GIODO poruszane były także inne kwestie związane z ochroną danych osobowych, m.in. takie, o które pytali słuchacze. Interesowało ich np. to, czy można upubliczniać informacje o osobach, które zalegają z opłatami czynszowymi lub wpłatami na fundusz remontowy, czy policja lub straż miejska mogą pytać o dochody kierowców.

Źródło: GIODO

Czw., 20 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka