Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Forma zatrudnienia diagnosty

Forma zatrudnienia diagnosty fotolia.pl

Czy określony w art. 83 ust. 3 pkt 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym wymóg zatrudnienia przez przedsiębiorcę prowadzącego stację kontroli pojazdów uprawnionych diagnostów należy rozumieć jako wymóg zatrudnienia uprawnionych diagnostów na postawie umowy o pracę?

Odpowiedź: Nie, wystarczająca jest dowolna forma zatrudnienia.

Uzasadnienie: Postawione pytanie sprowadza się wyjaśnienia prawnego znaczenia pojęcia „zatrudnienia”. Wbrew dość rozpowszechnionemu mniemaniu pojęcie zatrudnienia nie jest tożsame z zawarciem stosunku pracy. Do takiego wniosku prowadzi chociażby analiza przepisów Kodeksu Pracy.

Art. 1 Kodeksu Pracy wskazuje na zakres zastosowania Kodeksu – określa on prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Pojęcie pracownika wyjaśnione zostało w art. 2 – pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Gdyby każda osoba zatrudniona była pracownikiem przepis ten byłby zbędny; jego umieszczenie jest właśnie konsekwencją faktu, że konieczne było wskazanie, które ze stosunków zatrudnienia będą uznane za stosunki pracownicze. Skoro pojęcie zatrudnienia jest pojęciem szerszym niż zatrudnienie jako pracownik, to przyjąć należy, że prawo polskie przewiduje również niepracownicze stosunki zatrudnienia. Istotnie – K.Baran w swoim komentarzu do Kodeksu Pracy (Kodeks pracy. Komentarz, p.zb. p.red. K.W.Barana, Wolters Kluwer, Warszawa 2012) wyróżnia aż 11 kategorii niepracowniczych stosunków zatrudnienia – począwszy od najbardziej rozpowszechnionego zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zgodnie z zasadami wykładni prawa użytym w tekście prawnym pojęciom należy przypisywać takie znaczenie, jakie jest powszechnie przyjęte w języku prawnym. Nie ma zatem żadnych podstaw do formułowania tezy, iż „zatrudnienie” w art. 83 ust. 3 pkt 6 Prawa o ruchu drogowym ma mieć inne znaczenie niż przyjęte w innych przepisach. Oznacza to jednak, że diagności na stacji kontroli pojazdów nie muszą być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Wt., 27 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski