Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów nie ma w zwyczaju komentować opinii wydawanych przez inne organizacje, związane z systemem badań technicznych, jednak w związku z bardzo dużą ilością telefonów od przedsiębiorców, diagnostów i pracowników wydziałów komunikacji w sprawie ustalania terminów badań technicznych informujemy co następuje:
Terminy badań technicznych określa art. 81 ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2005.108.908 z późn. zm.)
Sytuację, w której termin ważności badania przypada na dzień ustawowo wolny od pracy reguluje Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz.U.2000.98.1071 z późn. zm.)
Art. 57 §4. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.
Wyznaczenie terminu jest czym innym niż dochowanie terminu do dokonania określonej czynności. Zgodnie z przepisami procesowymi zawartymi w kodeksie postępowania administracyjnego, jak również w ustawie-prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, strona postępowania, jeśli termin do dokonania określonej czynności przypada na dzień ustawowo wolny od pracy (niedziela, święto, a nawet sobota – sądy administracyjne), może tej czynności dokonać w najbliższy dzień roboczy, następujący po tym dniu wolnym. Chodzi o to, aby każdy obywatel miał równe szanse w dochodzeniu swoich praw przed organami administracji publicznej, czy też przed sądami administracyjnymi (urzędy są czynne zazwyczaj od poniedziałku do piątku, a poczty dyżurne czynne całą dobę są w zasadzie tylko w kliku dużych miastach). Ani organy administracji publicznej, ani sądy, wyznaczając terminy nie zastanawiają się kiedy wypadnie koniec tego terminu, gdyż nawet jeśli wypadnie w dzień ustawowo wolny od pracy, to jak to zostało napisane wyżej, przepisy regulują zasady postępowania w takich przypadkach. Analogicznie rzecz się ma z wyznaczaniem terminu następnego badania technicznego pojazdów.
Źródło: PISKP