Organy rejestrujące nie są władne rozstrzygać sporów o własność. Stanowisko takie ugruntowane jest w orzecznictwie. Podkreśla się, że w sytuacji, gdy między stronami postępowania w przedmiocie rejestracji pojazdu trwa spór na tle własnościowym, do właściwości organu dokonującego rejestracji pojazdu nie należy rozstrzygnięcie tego sporu, ani ocena istnienia dobrej wiary jednej ze stron umowy zawieranej w przekonaniu, że jest ona czynnością przenoszącą własność. Organ może bowiem dokonać rejestracji tylko w oparciu o ustalony niesporny stan własnościowy (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 grudnia 2005 r., I OSK 234/05 , wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 29 września 2008 r., II SA/GL oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 września 2004 r., II SA/Wa 3046/03, niepubl.).
Nie ma jednak żadnych podstaw do twierdzenia, że w przypadku sporu o własność organ rejestrujący obowiązany jest zawiesić postępowanie administracyjne do czasu rozstrzygnięcia tego sporu przez sąd powszechny.
Rozpatrzenie sprawy z wniosku o rejestrację samochodu i wydanie decyzji w tej sprawie nie jest bowiem uzależnione od uprzedniego przeprowadzenia postępowania w sprawie sporu o własność samochodu. Przytoczone wyżej przepisy ustawy oraz wydanego na jej podstawie rozporządzenia wyczerpująco określają dokumenty, które stanowią podstawę zarejestrowania pojazdu. Obowiązek ich przedstawienia ciąży na składającym wniosek o zarejestrowanie pojazdu. Ocena, czy przedstawione przez wnioskodawcę dokumenty dają podstawę do zarejestrowania samochodu należy do organu. W szczególności ocenie tej poddany być musi przedstawiony przez wnioskodawcę dokument stanowiący tytuł własności pojazdu.
Spełnienie przez wnioskodawcę warunków wymaganych do rejestracji pojazdu powoduje, że organ administracji nie może odmówić wydania decyzji o rejestracji pojazdu. Natomiast w razie nieprzedstawienia dokumentów spełniających przewidziane prawem wymagania, organ powinien odmówić zarejestrowania pojazdu Rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji w sprawie rejestracji samochodu nie wymaga więc uprzedniego rozstrzygnięcia przez Sąd powszechny sporu o własność.
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 października 2010 r. sygn. III SA/Lu 248/10
Źródło: Orzecznictwo NSA