Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tablice rejestracyjne świata (55). Kanada - część 1. Zasady ogólne

Tablice rejestracyjne świata (55). Kanada - część 1. Zasady ogólne fotolia.pl

Kanada – podobnie jak Stany Zjednoczone Ameryki – ma ustrój federalny. Podobnie jak w USA rejestracja pojazdów jest kompetencją poszczególnych prowincji (i terytoriów), które samodzielnie ustala tak standard numeracji, jak i wygląd tablicy rejestracyjnej. Tablice rejestracyjne wystawia również Departament Obrony (inne pojazdy rządowe są rejestrowane przez prowincje) oraz uprawnione plemiona indiańskie.

Na terenie Kanady dominuje zasada mocowania tablicy rejestracyjnej wyłącznie z tyłu pojazdu. Obowiązek zamocowania tablicy rejestracyjnej zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu obowiązuje w Kolumbii Brytyjskiej, Manitobie, Nowym Brunszwiku i Ontario.

Kanada zaakceptowała porozumienie w sprawie panamerykańskiego ujednolicenia wielkości tablic rejestracyjnych. Ich wymiary to 6x12 cali (czyli 15,24x30,48 cm). Wyjątkiem jest tu Terytorium Północnozachodnie, które używa tablic wyciętych w kształcie niedźwiedzia polarnego. Rozstaw otworów mocujących jest jednak standardowy, dzięki czemu zamontowanie tablic nie stanowi problemu.

Historycznie obowiązywała zasada corocznej wymiany tablic rejestracyjnych na nowe. Wzrastające koszty produkcji coraz większej liczby tablic spowodowały odstąpienie od tej zasady. W jej miejsce większości stanów zostały wprowadzone naklejki legalizacyjne przyklejane na tablicę rejestracyjną. Naklejka jest ważna rok lub dwa; uzyskanie nowej wymaga przejścia badania technicznego, opłacenia ewentualnych mandatów i uiszczenia opłaty. Kolor naklejek jest zmieniany corocznie – tak aby policja mogła łatwiej wyłapać nierzetelnych właścicieli pojazdów. Ze stosowania naklejek zrezygnował Quebec w związku ze stworzeniem komputerowego systemu umożliwiającego automatyczną weryfikację przedłużenia rejestracji pojazdu. Mimo wprowadzenia naklejek większość prowincji utrzymała obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych – jednak ze znacznie mniejszą częstotliwością. Obowiązuje natomiast zasada powiązania numeru rejestracyjnego z właścicielem, a nie z pojazdem – właściciel może przenieść na nowy samochód tablice stosowane na swoim starym samochodzie.

Podobnie jak w przypadku USA większość numerów rejestracyjnych zawiera nazwę prowincji (terytorium), hasło związane z prowincją, a nierzadko charakterystyczne dla danego terenu elementy graficzne. Odmiennością – wynikającą z istnienia dużej populacji francuskojęzycznej – jest wydawanie w niektórych prowincjach tablic w dwóch wersjach językowych – angielskiej i francuskiej. Oczywiście numer rejestracyjny jest identyczny w obu przypadkach, w innym języku jest natomiast napisane hasło. W kolejnych dwóch numerach cyklu opisane zostaną tablice stosowane aktualnie w poszczególnych prowincjach – ograniczymy się przy tym do opisu tablic stosowanych na samochodach osobowych. W niektórych prowincjach inne typy pojazdów mają inny schemat numeracji, czy nawet inny wzór tablicy rejestracyjnej (tak jest zazwyczaj w przypadku pojazdów zasilanych silnikiem elektrycznym).

Poza standardowym tłem używane są również specjalne wzory tła tablic – dedykowane czy to określonym grupom, w tym zawodowym, czy ważnym wydarzeniom.

Pt., 7 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski