Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Możliwość uzyskania prawa jazdy przez osoby z dużą wadą słuchu. Odpowiedź na poselską interpelację

Możliwość uzyskania prawa jazdy przez osoby z dużą wadą słuchu. Odpowiedź na poselską interpelację fotolia.pl

Interpelacja nr 24361 do ministra zdrowia w sprawie zmian przepisów dotyczących możliwości uzyskania prawa jazdy i prowadzenia pojazdów przez osoby z dużą wadą słuchu.

Szanowna Pani Minister! W środowisku osób niedosłyszących duże zaniepokojenie wzbudziło rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 15.04.2011 r. (Dz. U. Nr 2, poz. 15) zmieniające dotychczasowe przepisy dotyczące orzeczeń lekarskich uprawniających do wydawania prawa jazdy. Został zmieniony dotychczasowy załącznik nr 4: Sposób oceny stanu narządu słuchu i równowagi osób badanych w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Wprowadzona zmiana wykluczyła z kierowania pojazdami osoby z dużą wadą słuchu, głuche, głuchonieme. Dotychczas te osoby miały prawo ubiegać się o prawo jazdy i powadzić pojazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T.

Możliwość prowadzenia pojazdów przez osoby z dużą wadą słuchu zwiększa możliwość uczestnictwa tej grupy osób w życiu społecznym oraz zwiększa szansę na rynku pracy (umożliwia dojazd do pracy). Zwracam się więc do Pani Minister z następującymi pytaniami:

  1. Dlaczego została wprowadzona zmiana przepisów wykluczająca osoby z dużą wadą słuchu z możliwości uzyskania prawa jazdy i kierowania pojazdami kategorii A, A1, B, B1, B+E, T? Czy istnieją statystyki mówiące o zwiększeniu zagrożenia w ruchu drogowym przez osoby z dużą wadą słuchu?
  2. Czy Ministerstwo Zdrowia będzie proponowało zmianę przepisów przywracającą możliwość uzyskania prawa jazdy i kierowania pojazdami kategorii A, A1, B, B1, B+E, T przez osoby z dużą wadą słuchu?

Z wyrazami szacunku

Poseł Janina Okrągły

Warszawa, dnia 16 września 2011 r.

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 24361 w sprawie zmian przepisów dotyczących możliwości uzyskania prawa jazdy i prowadzenia pojazdów przez osoby z dużą wadą słuchu

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na pismo Pana Marszałka z dnia 22 września 2011 r., znak: SPS-023-24361/11, przekazujące interpelację pani poseł Janiny Okrągły w sprawie zmian przepisów dotyczących możliwości uzyskania prawa jazdy i prowadzenia pojazdów przez osoby poważnie niedosłyszące, głuche, również z wszczepem ślimakowym, lub głuchonieme, uprzejmie przedstawiam następujące stanowisko.

Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 15 kwietnia 2011 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 88, poz. 503), uchyliło w załączniku nr 4 zapis umożliwiający, w sposób pośredni, ww. osobom możliwość kierowania pojazdami. Podkreślić należy, że intencją ustawodawcy była rezygnacja z obowiązku dodatkowego oznakowania pojazdu, natomiast nie pozbawienie ww. grupy osób możliwości kierowania lub ubiegania się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Zmiana ta wynikała z faktu, że przepis nakazujący oznakowanie pojazdów był przepisem ˝martwym˝. Pojazdy jeździły bez dodatkowego oznakowania, brak było bowiem stosownych uregulowań prawnych.

W zaistniałej sytuacji Ministerstwo Zdrowia podjęło w trybie pilnym prace legislacyjne nad nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 2, poz. 15, z późn. zm.). Przedmiotowa nowelizacja wprowadzi zmiany uwzględniające interesy osób niepełnosprawnych słuchowo w przedmiotowym zakresie.

Nowo procedowane przepisy określają, że w przypadku osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T lub posiadających prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T nie określa się minimalnych wymagań dotyczących narządu słuchu. Przyjęty w ten sposób zapis jest zgodny z § 4 rozporządzenia, w którym w zakresie badań wymienione jest badanie chorób narządu słuchu i równowagi. W wyniku tej zmiany lekarz, w przypadku stwierdzenia istotnego niedosłuchu wymagającego protezowania, w orzeczeniu lekarskim stwierdzającym zdolność do prowadzenia pojazdu będzie wpisywał odpowiedni kod (np. 02 - wymagane używanie aparatu słuchowego podczas jazdy).

Z wyrazami szacunku

Podsekretarz stanu

Andrzej Włodarczyk

Warszawa, dnia 13 października 2011 r.

Pon., 20 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: