Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Początkujący nauczyciel szybciej osiągnie zawodową stabilizację - MEN proponuje zmiany w Karcie Nauczyciela

Początkujący nauczyciel szybciej osiągnie zawodową stabilizację - MEN proponuje zmiany w Karcie Nauczyciela fot.pixabay

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło projekt licznych zmian w przepisach oświatowych, wśród których największe dotyczą Karty Nauczyciela. Obok proponowanych nowych regulacji odnoszących się do problematyki wynagradzania godzin ponadwymiarowych czy godzin doraźnych zastępstw, ustawodawca ma na celu uczynienie zawodu bardziej atrakcyjnym. Ma temu służyć skrócenie drogi początkujących nauczycieli do zawodowej stabilizacji, w tym doprecyzowanie możliwości zatrudnienia nauczyciela na podstawie umowy na czas nieokreślony.

Jedną z proponowanych zmian jest skrócenie okresu zatrudnienia nauczyciela początkującego, który posiada wymagane kwalifikacje, na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony. W świetle aktualnych przepisów, takie umowy zawiera się na okres dwóch lat szkolnych. W tym czasie nauczyciel odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela, które ma ułatwić mu nabycie umiejętności praktycznych przy wsparciu nauczyciela bardziej doświadczonego. Taki nauczyciel, nieposiadający stopnia awansu zawodowego (tj. po zmianach wprowadzonych ustawą z 5 sierpnia 2022 r. - stopnia nauczyciela mianowanego), a posiadający wymagane kwalifikacje, miałby teraz stawać się stroną umowy zawieranej na rok.

Kolejno, skróceniu ma ulec czas do zawarcia z nauczycielem umowy o pracę na czas nieokreślony. W świetle przygotowanych przepisów miałoby to następować już po co najmniej 11 miesiącach pracy w szkole, licząc od kolejnego roku szkolnego po tym, w którym nauczyciel spełnił wymagania dotyczące stażu pracy oraz otrzymał co najmniej dobrą ocenę dotychczasowego wykonywania swoich obowiązków. W celu odpowiednio wczesnego uzyskania oceny pracy nauczyciela, dyrektor szkoły miałby dokonać jej już nie w drugim roku przygotowania do zawodu nauczyciela, lecz już w dziewiątym, a najpóźniej jedenastym miesiącu jego trwania. Jeśli w czasie pierwszych ośmiu miesięcy zatrudnienia nauczyciel zmieni miejsce pracy, ocena miałaby zostać dokonywana po upływie przynajmniej trzech miesięcy przygotowania do zawodu w nowym miejscu. Dokonanie oceny będzie poprzedzone przeprowadzeniem przez nauczyciela lekcji pokazowej.

Przygotowywane w tym zakresie zmiany mają zwiększyć atrakcyjność zawodu nauczyciela i zachęcenie młodych ludzi do podjęcia pracy w tym zawodzie w związku z wcześniejszą niż dotychczas możliwością ustabilizowania zatrudnienia. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2025 r., jednak na mocy przepisów przejściowych, dokonywanie oceny pracy nauczycieli, którzy rozpoczęli przygotowanie do zawodu przed tą datą, miałoby odbywać się w dotychczasowym trybie, z tym że w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy w trakcie odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela lub dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela, proponuje się aby ocena pracy była dokonywana w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W dotychczasowym brzmieniu w odniesieniu do nauczycieli początkujących odbywających przygotowanie do zawodu przed 1 września 2025 r. mają być także stosowane przepisy art. 10 ust. 2-3a.

Pełny tekst projektu znajduje się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Aktualnie trwa jego opiniowanie.

Źródło: RCL 

Pt., 4 Kw. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch