Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ewidencja ludności – palący problem samorządów

Ewidencja ludności – palący problem samorządów fotolia.pl

Niesprawiedliwy podział środków publicznych, błędne szacunki dotyczące liczby radnych oraz frekwencji wyborczej, zaniżanie lub zawyżanie dotacji przyznawanych samorządom, niewłaściwe rozliczanie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi czy trudności w planowaniu liczby oddziałów oświatowych – to tylko niektóre z problemów, z jakimi mierzą się gminy w związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ewidencji ludności. Samorządowcy domagają się pilnego wprowadzenia regulacji, które pozwolą im dokładniej policzyć swoich mieszkańców.

Jak czytamy w Stanowisku Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego w sprawie potrzeby wprowadzenia zmian prawnych w systemie ewidencjonowania ludności, aktualnie obowiązujące przepisy wynikające z art. 24 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności nie odzwierciedlają rzeczywistego miejsca zamieszkania, co prowadzi do licznych problemów administracyjnych i finansowych dla JST.

Obecnie instytucja zameldowania ma charakter wyłącznie rejestracyjny i służy wyłącznie celom ewidencyjnym i potwierdzeniu faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała. Rejestr odzwierciedla jedynie „przebywanie” w lokalu a nie „uprawnienie” do lokalu. Nie jest on formą legalności zamieszkania i pobytu. Zgodnie z przepisami prawa cywilnego i wyborczego zameldowanie nie stanowi podstawy do uznania danej osoby za członka wspólnoty samorządowej – podkreśla Prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego Bartłomiej Kucharyk.

Samorządowcy mają jednak kilka rozwiązań, które ich zdaniem, rozwiązałyby problem. Wskazują między innymi na zastąpienie obowiązku meldunkowego obowiązkiem rejestracji miejsca zamieszkania, powiązanie rejestracji miejsca zamieszkania z obowiązkiem rozliczania podatku w danej gminie, jak również synchronizację rejestru PESEL z rejestrem płatników podatków, co pozwoliłoby aktualizować dane dotyczące rzeczywistego miejsca zamieszkania obywateli.

Wójtowie domagają się pilnego wprowadzenia zmian legislacyjnych, ponieważ aktualnie obowiązujący porządek prawny odbija się na budżetach samorządów na skutek niesprawiedliwego podziału środków budżetowych.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią Stanowiska Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego w sprawie wprowadzenia zmian prawnych w systemie ewidencjonowania ludności.

Wt., 18 Mrz. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Alina Piekarz