Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koniec z dancingami i spożywaniem alkoholu na turnusach rehabilitacyjnych

Koniec z dancingami i spożywaniem alkoholu na turnusach rehabilitacyjnych fot.canva

Ministerstwo Zdrowia przyjrzy się sprawie organizowania dancingów i spożywaniu alkoholu na turnusach rehabilitacyjnych. Jeden z posłów zwrócił uwagę resortu na sprzedaż w niektórych uzdrowiskach napojów alkoholowych, a także organizowanie dancingów co niejednokrotnie prowadzi do libacji, pod przykrywką leczenia na koszt nas wszystkich – podatników.

Poseł wskazuje, że uzdrowiska oraz działające w ich ramach pijalnie wód mineralnych powinny być miejscami, które wspierają proces leczenia i rehabilitacji, winny promować zdrowie oraz zapobiegać chorobom. Alkohol, jako substancja o szkodliwym wpływie na zdrowie, wydaje się niezgodny z misją tych placówek, które powinny dbać o dobrostan pacjentów i klientów. Z tego powodu budzi wątpliwości fakt, że w takich miejscach dostępne są napoje alkoholowe, co może stanowić zagrożenie dla osób korzystających z usług tych placówek, zwłaszcza tych, którzy zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym związanymi z uzależnieniem od alkoholu. Sprzedaż alkoholu w takich miejscach może również prowadzić do nieodpowiednich postaw i negatywnie wpływać na odbiór społeczny placówek medycznych i uzdrowiskowych.

W odpowiedzi na to pytanie Ministerstwo Zdrowia wskazało, że zgodnie z przepisami art. 14 ust. 1 ustawy zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych:

  1. na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich;
  2. na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników;
  3. w miejscach i czasie masowych zgromadzeń;
  4. w środkach i obiektach transportu publicznego, z wyjątkiem: wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach komunikacji krajowej, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa, pociągów komunikacji międzynarodowej, międzynarodowych portów lotniczych i samolotów komunikacji międzynarodowej, statków i portów morskich;
  5. w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych.

Ponadto, zgodnie z art. 14 ust. 2a ustawy zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.

Stosownie do art. 14 ust. 3 ustawy zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w ośrodkach szkoleniowych zaś zgodnie z ust. 4 zabrania się sprzedaży i podawania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w domach wypoczynkowych.

Zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów zawierających więcej niż 4,5% alkoholu może się odbywać na imprezach na otwartym powietrzu oraz na stadionach i innych obiektach sportowych tylko za zezwoleniem i tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Ponadto, zgodnie z art. 14 ust. 6 ustawy w innych niewymienionych miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy, ze względu na ich charakter, rada gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych.

Jak wskazało w odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia wiele narzędzi z zakresu ograniczania fizycznej dostępności napojów alkoholowych znajduje się we właściwości organów samorządu terytorialnego na szczeblu gminnym.

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytanie posła wskazało, że kwestia ta zostanie poddana dodatkowym analizom.

Z interpelacją można zapoznać się tutaj 

Sob., 30 Lst. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek