Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w rozporządzeniu o nauczaniu ukraińskich uczniów

Zmiany w rozporządzeniu o nauczaniu ukraińskich uczniów fot.canva

Minister Edukacji wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy.

W pierwszej kolejności dodano dwa paragrafy 2c. Zgodnie z pierwszym z nich, w roku szkolnym 2024/2025 dyrektor szkoły, na podstawie złożonych deklaracji i informacji, o których mowa w art. 44zy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, sporządza wykaz uczniów będących obywatelami Ukrainy, o których mowa w § 1, przystępujących do egzaminu ósmoklasisty. Rozporządzenie wskazuje zawartość wykazu, w którym znajdą się następujące informacje:

  1. dane uczniów: imię (imiona) i nazwisko, numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, datę urodzenia oraz płeć;
  2. informację o języku obcym nowożytnym, z którego uczniowie przystąpią do egzaminu ósmoklasisty;
  3. informację o uczniach, którzy korzystają z dostosowania:
    1. formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, o którym mowa w art. 44zzr ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty,
    2. warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, o którym mowa w art. 44zzr ust. 1–6 i ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;
  4. informację, którzy uczniowie w deklaracji poinformowali o zamiarze przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, zgodnie z art. 58b ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Nowelizacja rozporządzenia przewiduje, że uczeń będzie mógł zrezygnować z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego (jeżeli wcześniej zadeklarował zamiar przystąpienia do tego egzaminu). Jeżeli rezygnacja nastąpi po dniu przekazania przez dyrektora szkoły do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej wykazu dyrektor szkoły będzie obowiązany poinformować niezwłocznie dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej o zmianach wprowadzonych przez uczniów w deklaracjach.

Dalsze przepisy rozporządzenia zmieniającego dotyczą:

  • deklaracji co do zdawania w czasie egzaminu ósmoklasisty języka obcego i języka polskiego;
  • deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego po dołączeniu do szkoły po dniu 7 lutego 2025 r.;
  • deklaracji przystąpienia do egzaminów zawodowych;
  • warunków ukończenia przez ukraińskich uczniów szkoły podstawowej;
  • zwiększeniu wskazanych oddziałów przedszkolnych i szkolnych oraz grupach wychowawczych;
  • zwiększeniu liczby uczniów na zajęciach świetlicowych.

Ponadto, uregulowano sytuację uczniów ukraińskich, którzy nadal uczestniczą zdalnie w lekcjach z ukraińskich szkół. Uczniowie będący obywatelami Ukrainy, którzy w roku szkolnym 2024/2025 pobierają naukę w ostatniej klasie szkoły funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, której ukończenie umożliwia przystąpienie do ukraińskiego egzaminu maturalnego, i zamierzają przystąpić do ukraińskiego egzaminu maturalnego w 2025 r., nie podlegają obowiązkowi nauki, o którym mowa w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Rodzic lub osoba sprawująca opiekę nad uczniem składa do gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu ucznia oświadczenie o pobieraniu przez ucznia nauki w ukraińskim systemie oświaty oraz zamiarze przystąpienia do ukraińskiego egzaminu maturalnego w 2025 r.

Rozporządzenie nowelizujące z dnia 26 sierpnia 2024 r., opublikowane 2 dni później, można znaleźć w Dzienniku Ustaw pod pozycją numer 1302.

Czw., 29 Sp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński