Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Treści szkodliwe w internecie, a ochrona małoletnich

Treści szkodliwe w internecie, a ochrona małoletnich fotolia.pl

Ministerstwo Cyfryzacji intensywnie pracuje nad zwiększeniem ochrony dzieci i młodzieży przed treściami szkodliwymi w internecie. W ramach tych działań, w maju i czerwcu br. odbyły się kolejne spotkania grupy roboczej, która zajmuje się tym zagadnieniem. Zrzesza ona przedstawicieli różnych środowisk: administracji publicznej, uczelni oraz organizacji pozarządowych. Ich wspólnym celem jest opracowanie skutecznych rozwiązań, które ochronią najmłodszych przed szkodliwymi treściami dostępnymi w sieci.

15 maja 2024 r. oraz 11 czerwca 2024 r. odbyły się kolejne spotkania poświęcone tematyce ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie.

Na pierwszym spotkaniu skupiono się przede wszystkim na definicji kluczowych pojęć takich jak „małoletni”, „treści pornograficzne”, „treści szkodliwe” oraz „patostreaming”, co jest niezbędne dla tworzenia skutecznych regulacji.

W trakcie drugiego spotkania analizowano jak inne kraje radzą sobie z ochroną dzieci w sieci, prezentując przykłady z Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Australii.

Omówiono między innymi aspekt ochrony małoletnich, ograniczenia dostępu do niebezpiecznych treści oraz platform społecznościowych dla osób młodszych niż 18 lat, zasady dotyczące korzystania z smartfonów w szkołach oraz rolę aplikacji do kontroli rodzicielskiej.

Jak czytamy - w nadchodzących miesiącach grupa robocza będzie kontynuować prace, planując kolejne spotkania mające na celu opracowanie konkretnych propozycji regulacyjnych.

Źródło: MC

Śr., 12 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła