Z informacji docierających do Związku Powiatów Polskich wynika, że kontrolerzy KAS prowadzący kontrole w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych za rok 2020-2021 kwestionują kwalifikowanie do wagi z algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej na wychowanków korzystających z zakwaterowania w młodzieżowym ośrodku wychowawczym takich wychowanków, którzy po przepustce/urlopowaniu, nie wrócili do ośrodka, pomimo, że nie upłynął jeszcze okres czasu na wykreślenie z rejestru wychowanków.
W tej sprawie Związek Powiatów Polskich zwrócił się więc do Zespołu Finansów Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z prośbą o poruszenie tematu podczas posiedzenia. Jednocześnie przedstawiona została obszerna analiza prawna, w zakresie pojęcia wychowanka "korzystającego z zakwaterowania" w ośrodku. Korespondencja została przekazana także do Marcina Łobody, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, Szefa Krajowej Administracji Skarbowej oraz dyrektorów izb administracji skarbowej w całej Polsce.
Jak czytamy w piśmie Związku Powiatów Polskich:"Działania Krajowej Administracji Skarbowej odbieramy jako kolejną próbę poszukiwania oszczędności na działalności młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Swobodna interpretacja przepisów prawa i orzeczeń sądowych odnoszących się do zupełnie odmiennych stanów faktycznych i prawnych, a przede wszystkim brak poszanowania dla stanowiska resortu edukacji, który jest autorem spornych zapisów i najlepiej zna własne intencje, odbieramy jako działanie z premedytacją mające na celu zwiększenie wpływów do budżetu państwa kosztem placówek przeznaczonych dla niepełnosprawnych nieletnich. Placówek, które na skutek ostatnich niefortunnych zmian prawnych dotyczących ich działalności, zostały mocno poszkodowane.".
Z pełną treścią pisma można zapoznać się tutaj: zpp.pl