Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Poselska interpelacja w sprawie Domów Wczasów Dziecięcych

Poselska interpelacja w sprawie Domów Wczasów Dziecięcych fotolia.pl

O plany Ministerstwa Edukacji Narodowej na dalsze funkcjonowanie i rozwój placówek oświatowych, jakimi są domy wczasów dziecięcych zapytał w interpelacji poseł Jakub Rutnicki.

Parlamentarzysta wskazał, że DWD jest placówką przeznaczoną do okresowego pobytu dzieci i młodzieży w celu organizowania i prowadzenia kształcenia dzieci i młodzieży lub wspierania i uzupełniania tego kształcenia, połączonego z jednoczesnym wspieraniem ich fizycznego i psychicznego rozwoju.

Wychowankami DWD są dzieci i młodzież, które realizują tam obowiązek szkolny lub obowiązek nauki. Okres pobytu takiego wychowanka nie może być krótszy niż 6 dni i dłuższy niż 12 tygodni. Nauczyciele, wychowawcy grup, psycholodzy, pedagodzy, realizują z wychowankiem takiego ośrodka indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny.

Poseł podkreślił, że domów wczasów dziecięcych funkcjonuje w Polsce 16, m.in. w Międzyzdrojach, Szklarskiej Porębie, Dusznikach-Zdroju czy Świeradowie-Zdroju. Zdaniem parlamentarzysty w DWD prócz realizacji obowiązku szkolnego kluczowy jest kontakt z naturą, edukacja zdrowotna, rozwój emocjonalny, psychiczny i społeczny. Domy wczasów są miejscem wytchnienia, sprzyjają integracji dzieci i młodzieży. Dlatego też, zdaniem posła, szczególnie istotne są plany resortu i wizja dalszego rozwoju i funkcjonowania DWD.

Na chwilę obecną resort nie udzielił odpowiedzi na pytania posła.

Z treścią interpelacji można zapoznać się tutaj 

Warto przypomnieć, że tematowi domów wczasów dziecięcych poświęcone było w ubiegłej kadencji Sejmu jedno z posiedzeń podkomisji do spraw jakości kształcenia i wychowania. W dyskusji nad współczesną misją i wizją tych placówek wziął udział przedstawiciel Związku Powiatów Polskich, a my pisaliśmy o tym tutaj 

Czw., 8 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak