Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kosmiczna konstrukcja studentów z Poznania

Kosmiczna konstrukcja studentów z Poznania fot.pixabay.com

Studenci z koła naukowego PUT Rocketlab Politechniki Poznańskiej stworzyli od podstaw rakietę sondażową o nazwie HEXA 4. Pracowali nad nią kilka lat. Finalna wersja rakiety została nagrodzona złotym medalem podczas tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Spaceport America Cup w Stanach Zjednoczonych.

Studenci z Politechniki Poznańskiej uczestniczyli w tym roku w międzynarodowych zawodach inżynierii rakietowej Spaceport America Cup i zwyciężyli w najbardziej zaawansowanej kategorii 30k SRAD Hybrid/Liquid. Wygraną zapewniła im rakieta hybrydowa HEXA 4, która nie tylko wzniosła się na wysokość blisko 9 km, ale także bez uszczerbku powróciła na ziemię.

-Nasza rakieta wykorzystuje dwustopniowy system spadochronów. Mamy pierwszy spadochron hamujący, który wypada w apogeum całego lotu. Ma ponad 1 m średnicy i spowalnia rakiety do ok. 25 m/s. Na tym spadochronie rakieta spada do wysokości ok. 500 m, kiedy wyrzucana jest główna czasza spadochronu, która ma już ponad 3 m średnicy. Na tym spadochronie cała konstrukcja wraca bezpiecznie na ziemię – mówi Miłosz Wiśniewski, student Politechniki Poznańskiej.

Swoje zainteresowania z obszaru technologii kosmicznych studenci mogą twórczo rozwijać podczas studiów, szczególnie w ramach działalności koła naukowego PUT Rocketlab. To przestrzeń doskonalenia umiejętności konstruktorskich, pogłębiania wiedzy teoretycznej, kształtowania pasji, umiejętności praktycznych i więzi społecznych. To również „kuźnia” wiodących kadr naukowych i inżynierskich naszego kraju.

-Większość naszych studentów, którzy są aktywni w kołach naukowych, już rozpoczyna swoją pracę zawodową wielkimi karierami. Pracują w dużych korporacjach, w przedsiębiorstwach, które są wysoko wyspecjalizowane
w technologiach. Pewne osiągnięcia, które później staramy się komercjalizować na zewnątrz, stają się niepowtarzalną wizytówką ich kompetencji, ale także kompetencji projektowych, działalności zespołowej, współpracy
w grupie i podejścia projektowego, co jest kompetencją niepowtarzalną i pożądaną ze strony gospodarki –
podkreśla dr hab. inż. Agnieszka Misztal, prorektor Politechniki Poznańskiej.

Grupa badawcza działa na Politechnice Poznańskiej od grudnia 2017 r. Zespół składa się z blisko 70 studentów pierwszego i drugiego stopnia z wielu wydziałów oraz kierunków: Automatyki i Robotyki, Elektroniki
i Telekomunikacji, Informatyki, Inżynierii Chemicznej, Inżynierii Bezpieczeństwa, Mechaniki i Budowy Maszyn, Mechatroniki, Lotnictwa i Kosmonautyki oraz Inżynierii Zarządzania.

Grupa wspierana jest przez pracowników naukowych uczelni. Wszystkich członków koła łączy fascynacja nad rozwojem technologii kosmicznych.

-Zajmujemy się – ogólnie mówiąc – rozwojem technologii kosmicznych. Takimi głównymi projektami są przede wszystkim rakiety sondażowe budowane na międzynarodowe zawody – dodaje Miłosz Wiśniewski, student Politechniki Poznańskiej, członek koła naukowego PUT Rocketlab.

Źródło: MEiN

Czw., 10 Sp. 2023 0 Komentarzy
Alicja Cisowska
redaktor Alicja Cisowska