Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności: Ucząc się od siebie nawzajem – innowacje w kontaktach samorządu z młodymi ludźmi w Powiecie Sztumskim

Na rzecz lokalnej społeczności: Ucząc się od siebie nawzajem – innowacje w kontaktach samorządu z młodymi ludźmi w Powiecie Sztumskim fot.canva

W Powiecie Sztumskim postawiono na nową jakość kontaktów z dziećmi i młodymi osobami. Powołano Młodzieżową Radę Powiatu Sztumskiego. Zaczęto organizować debaty oświatowe oraz lekcje obywatelskie. Powołano do życia Sieć Dyrektorów Szkół Powiatu Sztumskiego. Zaczęto przyznawać stypendia kulturalne. Powstał „Poradnik dla ludzi”. Pod opiekę wzięte zostały także dzieci Ukraińskie, które trafiły tu przez wojnę.

Głównym celem akcji „Ucząc się od siebie nawzajem – innowacje w kontaktach samorządu z młodymi ludźmi” było znalezienie wspólnego języka komunikacji z najmłodszym pokoleniem. Nowatorskość przedsięwzięcia polegała na szukaniu rozwiązań wspólnie z dziećmi i młodzieżą powiatu sztumskiego.

Próbując dotrzeć do młodszej części społeczeństwa w 2021 r powołano Młodzieżową Radę Powiatu Sztumskiego. Jej przedstawiciele zapraszani byli do udziału w ważnych społecznie wydarzeniach, a także w spotkaniach z oficjalnymi gośćmi powiatu, np. podczas wizyt marszałka województwa pomorskiego w starostwie czy Marszałka Senatu RP. Ci młodzi ludzie zaproszeni zostali do włączenia w pracę „dorosłej” Rady Powiatu. Na potrzeby Młodzieżowej Rady Powiatu stworzono na oficjalnej stronie sztumskiego starostwa specjalną zakładkę dedykowaną wiadomościom przez nich przygotowanym.

W ramach promocji postaw patriotycznych, przedstawiciele młodzieży są także zapraszani do udziału we wspólnych obchodach ważnych rocznic narodowych i świąt państwowych. Członkowie młodzieżowej rady są też konsultantami pracowników starostwa np. w kwestii tego jak chcieliby, aby wyglądały informacje o szkołach dla uczniów czy też jakie gadżety promocyjne są dla nich atrakcyjne.

W 2021 r. zainaugurowano w sztumskim starostwie Lekcje Obywatelskie. Uczniowie z wszystkich szkół powiatu sztumskiego, zarówno podstawowych jak ponadpodstawowych mogą się umówić i przyjść z nauczycielem do starostwa. Tam władze powiatu, kierownicy wydziałów odpowiadają na pytania dzieci, opowiadają o pracy samorządu, przekazując ważne informacje młodym ludziom.

W czasie trwania projektu organizowane były debaty oświatowe. Na jednej z nich, wspólnie z młodzieżą i nauczycielami dyskutowano na temat przeszkód komunikacyjnych w dostępie do szkół ponadpodstawowych powiatu. Postulaty i propozycje uczestników będą brane pod uwagę przy budowaniu strategii rozwoju oświaty w powiecie sztumskim, a także pozwolą stworzyć dogodną sieć komunikacyjną w powiecie.

Wspólnie z Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli powołano do życia Sieć Dyrektorów Szkół Powiatu Sztumskiego.

Działania na rzecz osób młodych to także inwestowanie w rozwój organizacji kulturalnych, grup sportowych itp. Sztumskie starostwo oprócz konkursów grantowych dla organizacji pozarządowych, stypendiów sportowych dla uczniów, a także stypendiów naukowych dla najlepszych uczniów i absolwentów, zaczęło przyznawać również stypendia kulturalne, w tym także dla młodych twórców kultury.

Dialog z młodzieżą skutkuje też realnymi inwestycjami. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Barlewiczkach od kilku lat zabiegali o możliwość przejęcia kilku arów ziemi przy swojej szkole, by po wykarczowaniu, móc na niej prowadzić zajęcia z zakresu rolnictwa. W czasie trwania projektu decyzja zapadła niemal natychmiast i dziś uczniowie mogą w praktyczny sposób zgłębiać tajniki swego przyszłego zawodu.

Wybuch wojny w Ukrainie w lutym 2022 r. sprawił, że nawet do tak małego powiatu, jak sztumski w szczytowym momencie napłynęło prawie 800 osób. Większość stanowiły dzieci i młodzież. W kilka dni po wybuchu wojny powiat zorganizował wraz z lokalną społecznością powitalny obiad dla tych młodych uciekinierów i ich mam. Wszyscy niepełnoletni otrzymali upominki, maskotki, ale też najważniejsze informacje w swoim języku. Starostwo Powiatowe przygotowało m.in. ulotki dotyczące lokalnych szkół ponadgimnazjalnych i ośrodków specjalnych w języku ukraińskim. Zorganizowano charytatywny kiermasz książek, dzięki któremu udało się zakupić słowniki polsko-ukraińskie dla wszystkich szkół podstawowych, ponadstanowych i ośrodków specjalnych na terenie powiatu.

Akcja „Ucząc się od siebie nawzajem – innowacje w kontaktach samorządu z młodymi ludźmi” zakończyła się sukcesem. Udało się zorganizować wiele przedsięwzięć na rzecz zrozumienia międzypokoleniowego, które przyjęte zostały dobrze zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Powiat Sztumski zamierza zaangażować się jeszcze bardziej w życie samorządu członków Młodzieżowej Rady Powiatu i Młodzieżowych Rad Gminnych i korzystając z ich pomysłów i postulatów podejmować kolejne kroki.

Dzięki podjętym dotychczas, nowatorskim w regionie działaniom na rzecz współpracy z młodzieżą, powstały różne platformy kontaktu młodych osób z pracownikami starostwa. Dzieci mogą poznać pracę samorządu od podszewki. Pracownicy starostwa chętnie odpowiadają na pytania. Powstaje sieć, w której i dorośli i młode osoby uczą się od siebie, czerpiąc ze swoich doświadczeń.

W 2022 roku dzięki współpracy pracowników sztumskiego starostwa z dziećmi i młodzieżą udało się stworzyć pierwszy raz w historii powiatu „Poradnik dla ludzi”. Znalazły się w nim porady jak dbać o ziemię, jak żyć ekologicznie, co robić, aby jak najmniej niszczyć naszą planetę. Szukając nowego wspólnego języka z młodymi osobami powiat stara się skłaniać do tematów, które są dla nich ważne. Zagospodarowano, wspólnie z członkami Młodzieżowej Rady Powiatu, nieużytek miejski zamieniając go w park kieszonkowy (posadzono ok 30 drzew z gatunku jarzębina i wiśnia) i wyposażono je w domki dla owadów.

Dzięki nowatorskiemu projektowi uczniowie szkół podległych powiatowi są i będą angażowani w działania związane z budową strategii rozwoju edukacji w powiecie sztumskim i powiatowej polityki oświatowej.

Podjęte działania zaowocowały m.in już w pierwszym roku działalności Młodzieżowej Rady Powiatu Sztumskiego dołączeniem aż trzech jej przedstawicieli do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego. Ponadto młodzież z powiatu sztumskiego wzięła udział w Pomorskim Szczycie dla Edukacji, który organizowany jest z inicjatywy starosty sztumskiego.

Dzięki akcjom na rzecz poprawy kontaktów z osobami młodymi, wzrosło zainteresowanie pracą samorządu w powiecie.

Powiat zaangażował się również w organizuję cyklu spotkań i wykładów poświęconych rozwojowi psycho-fizycznemu młodych ludzi, a wykłady najwybitniejszych specjalistów z zakresu medycyny cieszyły się dużą popularnością wśród dorosłych uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy podkreślali po takich spotkaniach, że po raz pierwszy „dorośli” rozmawiali z nimi tak odważnie i merytorycznie.

Od momentu rozpoczęcia projektu wzrosła też liczba młodych osób śledząca oficjalny profil sztumskiego starostwa na jednym z portali społecznościowych.

Źródło: Powiat Sztumski

Czw., 13 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska