6 czerwca br. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło nowe projekty na rzecz cyfryzacji edukacji realizowane we współpracy Centrum GovTech. Nowe projekty to: Wirtualne Laboratoria Przyszłości, wprowadzenie przedmiotu biznes i zarządzanie oraz uruchomienie portalu edukacja.gov.pl.
Nowy przedmiot biznes i zarządzanie
Nowy przedmiot zostanie wprowadzony do szkół ponadpodstawowych od 1 września 2023 r. i zastąpi podstawy przedsiębiorczości. Szczególny nacisk w ramach BiZ będzie położony na pracę w grupach, analizę praktycznych przykładów doświadczeń polskich i zagranicznych przedsiębiorców oraz rozwijanie kompetencji liderskich.
W roku 2027 zostanie również wprowadzony egzamin maturalny z biznesu i zarządzania. Będzie miał on innowacyjną formułę – będzie składał się w 70 proc. z egzaminu pisemnego, w tym analizie studium przypadku, i 30 proc. z egzaminu ustnego opartego na ocenie projektu zespołowego realizowanego w szkole.
Edukacja.gov.pl – portal edukacji i nauki
Istnieje już informacyjna część portalu. Wkrótce każdy będzie mógł otworzyć swoje konto edukacyjne, które będzie zawierało dokumenty związane z edukacją.
Edukacja.gov.pl to program cyfrowych zmian w edukacji. Są one inicjowane przez badanie potrzeb uczestników procesu edukacji i nauki w Polsce. Na podstawie wyników badań zostały stworzone narzędzia cyfrowe odpowiadające na potrzeby odbiorców. Możliwość załatwiania spraw związanych z edukacją online (dostęp do informacji, kontakt ze szkołą, cyfrowe podpisywanie dokumentów). Zgodnie z założeniami w jednym miejscu mają zostać zebrane najważniejsze informacje, usługi i narzędzia związane z edukacją i nauką, z których będą mogli korzystać uczniowie, rodzice, nauczyciele, studenci i absolwenci.
Wirtualne Laboratoria Przyszłości – świat cyfrowy dla szkół ponadpodstawowych
„Laboratoria Przyszłości” to największa w historii inwestycja państwa polskiego w nowoczesną edukację. Wirtualne Laboratoria Przyszłości przenoszą ten projekt do świata cyfrowego. W jego ramach uczniowie mają zyskać dostęp do wirtualnej przestrzeni i do wielkich mocy obliczeniowych, po to by mogli realizować ambitne projekty (np. architektoniczne czy matematyczne) oraz do narzędzi cyfrowych, które pozwolą im rozwijać on-line talenty artystyczne, a także związane z naukami ścisłymi.
Program jest skierowany do szkół ponadpodstawowych.
Źródło: MEiN