Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Określenie wysokości dodatków dla nauczycieli - wyrok WSA

Określenie wysokości dodatków dla nauczycieli - wyrok WSA fotolia.pl

Żaden przepis nie wskazuje w jaki konkretnie sposób organ prowadzący szkołę ma określić wysokość stawek dodatków.

Powyższe daje pewną swobodę w określeniu mechanizmu ustalania tej wysokości. Ogólnie w orzecznictwie utrwaliło się stanowisko, zgodnie z którym forma określenia wysokości stawki dodatku zależy od organu uchwałodawczego i może to być wysokość kwotowa, procent od wynagrodzenia zasadniczego, przedział określający dodatek w wysokości od - do, czy też uzależnienie przyznania dodatku od konkretnych okoliczności związanych z uzyskaniem tego prawa (por. wyroki NSA z 5 listopada 2020 r., sygn. akt I OSK 1303/20; z 15 czerwca 2021 r., sygn. akt III OSK 3155/21; z 18 czerwca 2021 r., sygn. akt III OSK 3357/21, publ. w CBOSA).

W stanowisku tym wyraźnie dopuszcza się ustalenie wysokości stawki dodatku od wynagrodzenia zasadniczego danego nauczyciela.

Zauważyć można, że w obowiązującym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 3 kwietnia 2009 r. w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej w § 3 także ustalono stawkę procentową dodatku funkcyjnego w oparciu o otrzymywane przez nauczyciela wynagrodzenie zasadnicze. Potwierdza to, że taka praktyka jest utrwalona i nie budzi wątpliwości.

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl, orzeczenie nieprawomocne

Pt., 14 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka