Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowa edycja międzynarodowego konkursu dla pomysłowych studentów

Nowa edycja międzynarodowego konkursu dla pomysłowych studentów fotolia.pl

Trwają zapisy do tegorocznej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona, której przyświeca promocja zrównoważonego rozwoju. Młodzi inżynierowie mogą już teraz zgłaszać swoje projekty, również te stworzone dla dobra naszej planety.

Od 2005 r. organizatorzy konkursu motywują przedsiębiorczych studentów i świeżych absolwentów studiów inżynierskich do rozwiązywania rozmaitych problemów o wymiarze globalnym, poczynając od kwestii środowiskowych, a kończąc na opiece zdrowotnej. Zwycięzcy poprzednich edycji konkursu stworzyli rozwiązania w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych, materiałów biodegradowalnych, a także domowej diagnostyki medycznej.

Do tej pory w ramach konkursu nagrody pieniężne otrzymali autorzy ponad 390 wynalazków. Co więcej, ponad 70% zwycięzców etapów międzynarodowych komercjalizuje swoje projekty. Do rozwiązania globalnych problemów środowiskowych i zdrowotnych potrzebne są innowacyjne pomysły.

W każdym kraju i regionie, gdzie odbywa się konkurs, zostanie przyznana Nagroda Krajowa (26 500 zł) oraz dwa wyróżnienia. Zwycięzców etapów krajowych wyłoni niezależna komisja we współpracy z firmą Dyson. W zeszłym roku konkurs po raz pierwszy odbył się w Tajlandii i Turcji, a w tym roku obejmie także Portugalię.

Zdobywcy Nagród Krajowych przejdą do międzynarodowej TOP 20 najlepszych projektów, a James Dyson wytypuje spośród nich zwycięzców międzynarodowego etapu konkursu.

Najlepsze wynalazki to takie, które w zrozumiały i inteligentny sposób rozwiązują rzeczywiste problemy wpływające na stan naszej planety. Dzięki wygranej w Konkursie można uzyskać rozgłos, który pomoże w komercjalizacji wynalazku.

O konkursie

Zadanie konkursowe

Należy zaprojektować coś, co rozwiąże problem. Punktem wyjścia może być coś irytującego, z czym borykamy się na co dzień, lub też problem na skalę globalną. Ważne jest to, aby rozwiązanie problemu było skuteczne i dobrze przemyślane.

Przebieg konkursu

Najpierw zgłoszone projekty są oceniane na poziomie krajowym przez niezależne jury oraz jednego z inżynierów z firmy Dyson. W każdym kraju biorącym udział w konkursie zostaje wyłoniony jeden projekt zwycięski i dwa wyróżnione. Spośród zwycięzców krajowych zespół inżynierów firmy Dyson dokonuje selekcji 20 zgłoszeń, które przejdą do ścisłego finału. Sir James Dyson osobiście rozpatruje te 20 zgłoszeń i przyznaje nagrody międzynarodowe.

Nagroda

  • Wybrani zwycięzcy etapu międzynarodowego otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości do 160 000 zł.
  • Autorzy projektów wyróżnionych na poziomie międzynarodowym otrzymają 26 500 zł.
  • Autorzy projektów, które zwyciężą na poziomie krajowym, otrzymają 26 500 zł.

Ostateczny termin przesyłania zgłoszeń: godz. 00:00 (czasu pacyficznego) 19 lipca 2023.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu na stronie: www.jamesdysonaward.org

Źródło: IP

Czw., 16 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska