Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Matura 2023. Zmiany w egzaminie maturalnym z języka polskiego

Matura 2023. Zmiany w egzaminie maturalnym z języka polskiego fotolia.pl

Podczas konferencji prasowej minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Sekretarz Stanu MEiN Dariusz Piontkowski oraz dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik poinformowali o zmianach w przeprowadzeniu tegorocznego egzaminu maturalnego. Zmniejszona zostanie liczba pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego z 227 do maksymalnie 120. Jest to ułatwienie, które czeka na tegorocznych maturzystów.

-Przypomnijmy, że tegoroczni maturzyści to są licealiści, którzy zaczęli swoją przygodę z liceum od pandemii koronawirusa, od nauki zdalnej, a zatem przez te kilkanaście miesięcy ten dostęp do szkoły i nauczycieli był ograniczony. I to też spowodowało pewne decyzje Ministerstwa Edukacji i Nauki w porozumieniu z Centralną Komisją Egzaminacyjną dotyczące wymogów na egzaminie maturalnym – mówił szef resortu. Dodał też, że egzamin ustny jest potrzebny na maturze. -Nie odbywał się on przez ostatnie dwa lata tylko z powodów sanitarnych. Dziś nie ma żadnych powodów, by w tym roku szkolnym ten egzamin się nie odbył – powiedział minister.

Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski wskazał, że w przypadku nowej matury największe zmiany obejmą egzaminy z języka polskiego.

Jak czytamy na stornie ministerstwa na egzaminie ustnym z języka polskiego maturzysta będzie losował zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Jedno z nich z zakresu lektury obowiązkowej (pytanie z grupy zadań jawnych), drugie – związane z literaturą lub z innymi dziełami sztuki. Zdający ma omówić je na podstawie dołączonego do polecenia tekstu, np. ikonograficznego, literackiego czy językowego (pytanie niejawne).

W tym roku na liście jawnych pytań znalazło się 110 zadań, z którymi można zapoznać się na stronie: www.cke.gov.pl/egzamin-maturalny.

-Jeśli chodzi o pozostałe przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym – nie ma tu poważniejszych różnic – poza zakresem podstawy programowej. Dzięki temu, choćby na przedmiotach rozszerzonych będziemy mogli wprowadzić dużą część pytań takich samych dla tych maturzystów, którzy będą zdawali maturę według starych i nowych zasad – dodał wiceminister i zaznaczył, że stare i nowe zasady nie różnią się od siebie diametralnie. -Największe różnice są w przypadku egzaminu z języka polskiego. Pewne różnice dotyczą także języków obcych nowożytnych, a w niewielkim stopniu matematyki – dodał.

Wiceminister Dariusz Piontkowski wspomniał również o egzaminatorach nauczycielach, którzy będą sprawdzali prace maturzystów. -Nowa matura będzie wymagała nieco więcej czasu na sprawdzenie takiego arkusza maturalnego z języka polskiego oraz języków obcych. Postanowiliśmy zatem podnieść stawki wynagrodzenia i zwiększyć je o 7,8% - dodał.

Źródło: MEiN

Czw., 2 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła