Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gdzie jeszcze będą kształcić się przyszli lekarze?

Gdzie jeszcze będą kształcić się przyszli lekarze? fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia zmieniający rozporządzenie w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. W projekcie przewidziano dodatkowe 196 miejsc na jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych w języku polskim na kierunku lekarskimi oraz 17 miejsc na studia niestacjonarne w języku polskim na kierunku lekarskim. 

Minister Zdrowia określił limit przyjęć na studia na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025 w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 16 lipca 2024 r. Po wejściu w życie tego rozporządzenia, po ponownej kontroli Polskiej Komisji Akredytacyjnej, na podstawie decyzji Ministra Nauki następujące uczelnie uzyskały pozwolenie na rozpoczęcie roku akademickiego 2024/2025 na jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarskim:

  • Akademia WSB (60 miejsc – studia stacjonarne);
  • Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego (60 miejsc – studia stacjonarne);
  • filia w Bielsku-Białej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (36 miejsc - studia stacjonarne, 17 miejsca – studia niestacjonarne);
  • Politechnika Wrocławska (40 miejsc – studia stacjonarne).

Natomiast w przypadku Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu, Społecznej Akademii Nauk z siedzibą w Łodzi, po ponownej kontroli Polskiej Komisji Akredytacyjnej, zdecydowano, że uczelnie nie przeprowadzą rekrutacji na I rok studiów na kierunku lekarskim.

Z uwagi na powstanie nowego kierunku w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, na którym mogą kształcić się osoby przygotowujące się do wykonywania zawodu lekarza dentysty, Minister Zdrowia oraz Minister Nauki dodatkowo zdecydowali o zwiększeniu liczby miejsc o 48 na jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych w języku polskim na tym kierunku.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl 

Czw., 12 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel