Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podsumowanie działań w ramach akcji „Bezpieczny autokar – ferie 2023”

Podsumowanie działań w ramach akcji „Bezpieczny autokar – ferie 2023” fotolia.pl

Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała blisko 2 razy więcej autokarów niż podczas ubiegłorocznych działań. W zdecydowanej większości przypadków pojazdy były w dobrym stanie i kontrole nie wykazały zaniedbań. W tym roku kontroli zakończonych zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego było najmniej na przestrzeni ostatnich 8 lat.

Już od 20 lat podczas akcji „Bezpieczny Autokar” kontrolowane są pojazdy, którymi dzieci i młodzież udają się na zorganizowany wypoczynek. W tym roku Inspekcja Transportu Drogowego wzmożone działania kontrolne zainaugurowała 14 stycznia – wraz z pierwszymi wyjazdami na ferie zimowe. W każdym kolejnym tygodniu szczegółowe kontrole pojazdów i kierowców były prowadzone zgodnie z harmonogramem tegorocznych ferii. W regionach popularnych pod względem zimowych pobytów, zintensyfikowane działania trwały przez cały czas zimowej przerwy w nauce. Akcja „Bezpieczny autokar – ferie 2023” trwała do 26 lutego i zakończyła się wraz z końcem ferii uczniów z ostatnich województw.

Pojazdy i ich kierowców sprawdzano w specjalnie przygotowanych punktach kontroli, w miejscach wyjazdu zorganizowanych grup na zimowy wypoczynek, a także na głównych szlakach komunikacyjnych. W przypadku autokarów weryfikowano szczególnie stan układów bezpośrednio odpowiadających za bezpieczną jazdę, tj. hamulcowego i kierowniczego oraz ogumienie i oświetlenie pojazdów. Natomiast kontrole kierowców polegały zwłaszcza na sprawdzeniu czasu pracy i stanu psychofizycznego. Inspektorzy kontrolowali także uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

W trakcie tegorocznych ferii skontrolowano 1421 autokarów, z czego 1346 należało do przewoźników krajowych, a 75 – do zagranicznych. To niemal dwukrotnie więcej przeprowadzonych kontroli w porównaniu z ubiegłoroczną zimową akcją, w trakcie której było ich w sumie 775. Bilans działań w ramach akcji „Bezpieczny autokar – ferie 2023” to m.in. 142 nałożone mandaty karne i 36 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych. 9 pojazdów otrzymało zakaz dalszej jazdy. W 1 przypadku – na okres 3 miesięcy – zostało zatrzymane prawo jazdy za brak rejestrowania na wykresówce wymaganych danych. Na szczęście, nie było ani jednego przypadku nietrzeźwego kierowcy.

Zdecydowana większość autokarów zatrzymanych do kontroli była więc w dobrym stanie technicznym. Zastrzeżenia inspektorów najczęściej dotyczyły niesprawnego układu hamulcowego, zużytego bieżnika opon, niesprawnych świateł, czy wycieku płynu eksploatacyjnego.

Każda nieprawidłowość stwierdzona w trakcie kontroli to problem nie tylko dla przewoźników, odpowiedzialnych za należyty stan pojazdu i zobowiązanych do zapewnienia bezpiecznego przejazdu autokarem. Konieczność podstawienia kolejnego, tym razem już sprawnego autokaru, czy wymiany kierowcy to także niepotrzebny stres i skomplikowanie ustalonego wcześniej co do szczegółów, wyjazdu dzieci i młodzieży na wypoczynek.

Źródło: ITD

Śr., 1 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś