Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt "Tradycyjny sad"

Projekt fot.pixabay

„Tradycyjny sad” to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.

Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie.

Sad może zostać założony przy szkole, kościele, plebanii lub na działce należącej do gminy. Kładziemy nacisk na prowadzenie sadu w sposób naturalny tj. z doborem odpornych odmian dostosowanych do polskich warunków oraz zastosowaniem ekologicznego sposobu ochrony roślin, który ogranicza negatywny wpływ upraw na środowisko. 

Wnioski mogą składać zespoły złożone z nauczyciela i uczniów, których rodzice wyrażą na to zgodę (konkurs prowadzony jest w formie międzyszkolnej rywalizacji zespołowej).
Zespół konkursowy składa się z grupy maksymalnie dziesięciu uczniów z jednej szkoły (mogą to być uczniowie z różnych klas) i jednego opiekuna (nauczyciela).
Opiekunem Zespołu może być nauczyciel biologii, katecheta lub inny nauczyciel zainteresowany tematem. Adresatami konkursu są uczniowie i nauczyciele szkół wszystkich poziomów tj. podstawowego i ponadpodstawowego.

Przedmiotem Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Tradycyjny Sad” jest:

  1. Promocja starych odmian drzew owocowych.
  2. Założenie minisadu składającego się z co najmniej 5 drzew owocowych tradycyjnych odmian sadzonych na ogólnodostępnym społecznie terenie.
  3. Stworzenie mapy pomologicznej starych odmian jabłoni, grusz, śliw, wiśni, czereśni, brzoskwiń, moreli.

Zadaniem uczestników konkursu jest założenie minisadu z tradycyjnymi odmianami drzew owocowych zgodnie z poniższymi wytycznymi:

  1. Zespoły, które będą zakładać nowy sad zobowiązane są do wyboru jednego z pięciu gatunków drzew owocowych tradycyjnych odmian: jabłoni, grusz, śliw, czereśni lub wiśni.
  2. Zespoły, które rozwijają istniejący sad mogą wybrać więcej niż jeden gatunek drzew owocowych tradycyjnych odmian spośród jabłoni, grusz, śliw, czereśni lub wiśni.

Zgłoszenia można dokonać do 20 lutego br.

Więcej informacji znajduje się na stronie organizatora.

Źródło: Fundacja BOŚ

Wt., 10 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś