Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawie połowa gospodarstw domowych nie mogła sobie pozwolić na wyjazd wakacyjny uczniów

Prawie połowa gospodarstw domowych nie mogła sobie pozwolić na wyjazd wakacyjny uczniów fotolia.pl

Ostatniego lata na co najmniej tygodniowy wypoczynek wyjechała mniejsza część dzieci i młodzieży w wieku szkolnym niż w roku ubiegłym (łącznie o 4 punkty procentowe ubyło gospodarstw domowych, które zafundowały takie wyjazdy co najmniej części uczniów, a o 6 punktów zmniejszył się odsetek tych, z których wyjechały wszystkie dzieci i młodzież w wieku szkolnym).

Jak podaje CBOS tegoroczne deklaracje w tej kwestii są takie same jak w przedpandemicznym roku 2019 i niemal identyczne jak w roku 2017. W czasie tegorocznych wakacji – podobnie jak w poprzednich latach – w większości przypadków wyjazdy wypoczynkowe uczniów były realizowane w kraju. Turystyka krajowa odnotowała jednak wyraźny spadek popytu. Większą popularnością niż w latach 2019–2021 cieszyły się natomiast wyjazdy zagraniczne.


*W latach 1993–2003 pytanie było zadawane tylko rodzicom dzieci w wieku szkolnym. Od 2004 roku odpowiadają na nie wszyscy wylosowani członkowie gospodarstw domowych, w których są uczniowie (w tym roku było to 289 osób).

W komunikacie czytamy, że respondenci zapytani, dlaczego uczniowie z ich gospodarstwa domowego nie wyjechali na choćby tygodniowy letni wypoczynek, najczęściej wskazywali, że na przeszkodzie stanął brak pieniędzy (46% gospodarstw domowych, w których są dzieci lub młodzież w wieku szkolnym, ale któreś z nich nie wyjechało na co najmniej tygodniowy wypoczynek). Brak pieniędzy – jako przyczyna rezygnacji z co najmniej tygodniowych letnich wyjazdów wakacyjnych – powrócił na pierwsze miejsce po dwuletniej przerwie. Ponadto powód ten wskazywany był znacznie częściej niż w roku 2019.

Więcej informacji wkrótce w najnowszym komunikacie CBOS.

Źródło: CBOS

Czw., 6 Prn. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła