Ostatniego lata na co najmniej tygodniowy wypoczynek wyjechała mniejsza część dzieci i młodzieży w wieku szkolnym niż w roku ubiegłym (łącznie o 4 punkty procentowe ubyło gospodarstw domowych, które zafundowały takie wyjazdy co najmniej części uczniów, a o 6 punktów zmniejszył się odsetek tych, z których wyjechały wszystkie dzieci i młodzież w wieku szkolnym).
Jak podaje CBOS tegoroczne deklaracje w tej kwestii są takie same jak w przedpandemicznym roku 2019 i niemal identyczne jak w roku 2017. W czasie tegorocznych wakacji – podobnie jak w poprzednich latach – w większości przypadków wyjazdy wypoczynkowe uczniów były realizowane w kraju. Turystyka krajowa odnotowała jednak wyraźny spadek popytu. Większą popularnością niż w latach 2019–2021 cieszyły się natomiast wyjazdy zagraniczne.
*W latach 1993–2003 pytanie było zadawane tylko rodzicom dzieci w wieku szkolnym. Od 2004 roku odpowiadają na nie wszyscy wylosowani członkowie gospodarstw domowych, w których są uczniowie (w tym roku było to 289 osób).
W komunikacie czytamy, że respondenci zapytani, dlaczego uczniowie z ich gospodarstwa domowego nie wyjechali na choćby tygodniowy letni wypoczynek, najczęściej wskazywali, że na przeszkodzie stanął brak pieniędzy (46% gospodarstw domowych, w których są dzieci lub młodzież w wieku szkolnym, ale któreś z nich nie wyjechało na co najmniej tygodniowy wypoczynek). Brak pieniędzy – jako przyczyna rezygnacji z co najmniej tygodniowych letnich wyjazdów wakacyjnych – powrócił na pierwsze miejsce po dwuletniej przerwie. Ponadto powód ten wskazywany był znacznie częściej niż w roku 2019.
Więcej informacji wkrótce w najnowszym komunikacie CBOS.
Źródło: CBOS