Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Organizowanie i prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

Organizowanie i prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji fotolia.pl

Projektowane rozporządzenie w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 125a ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe i wynika z potrzeby uregulowania szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia zajęć w formie zdalnej w sytuacji, gdy zajęcia nie mogą być prowadzone na terenie szkoły/placówki z powodu:

  • zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych, 
  • nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, 
  • sytuacji epidemiologicznej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.

Projekt przewiduje, że zawieszenie zajęć prowadzonych w sposób tradycyjny (na terenie szkoły) następuje w przypadkach i trybie określonych w przepisach w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, tj. w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1604) oraz w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (Dz. U. z 2020 r. poz. 1520).

Zaproponowane rozwiązania zapewnią zachowanie ciągłości procesu edukacyjnego przez umożliwienie uczniom uczestniczenia w zajęciach w sytuacji, gdy nie będzie możliwe prowadzenie zajęć w tradycyjny sposób na terenie jednostki systemu oświaty z powodu wystąpienia wymienionych okoliczności zagrażających zdrowiu lub życiu ucznia.

Projektowane rozporządzenie nie oznacza wprowadzenia od 1 września 2022 r. nauki zdalnej, czyli z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Nowy rok szkolny 2022/2023 rozpocznie się w szkołach, przedszkolach i placówkach w trybie nauki stacjonarnej.

Projekt rozporządzenia dostępny jest tutaj.

Źródło: MEiN

Czw., 28 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska