Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Otwarcie nowej sali koncertowej i jubileusz 40-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Myślenicach

Otwarcie nowej sali koncertowej i jubileusz 40-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Myślenicach fotolia.pl

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ludomira Różyckiego w Myślenicach obchodziła jubileusz 40-lecia. -40-lecie szkoły muzycznej to piękna okazja do podsumowań, ale jednocześnie do spojrzenia w przyszłość. Składam podziękowania wszystkim, którzy tworzyli tę instytucję i doprowadzili do tego, że weszła ona w XXI wiek, także od strony warunków pracy – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości jubileuszu, połączonej z otwarciem nowej sali koncertowej. W ciągu ostatnich sześciu lat, dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, budynek szkoły został poddany przebudowie, rozbudowie i termomodernizacji.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że w ciągu ostatnich 6 lat zmodernizowana została 1/3 publicznych szkół artystycznych w Polsce.

-Trzy projekty inwestycyjne, zrealizowane tutaj, w Myślenicach, są tego symbolem i najlepszym przykładem. Polskie państwo zainwestowało w tę szkołę łącznie 17,4 mln zł. A przecież profesjonalna sala koncertowa, którą dzisiaj otwieramy, jest jedną z wielu tego typu sal, które powstały w całej Polsce. To dla nas wielka satysfakcja – podkreślił wicepremier.

Jak podkreślił szef resortu kultury - wsparcie inwestycyjne pochodzi nie tylko z Programu Ministra, ale również z programu termomodernizacji, którym objęto 139 szkół artystycznych, tj. 187 budynków w całym kraju poddanych przebudowie i modernizacji, aby zapewnić uczniom i nauczycielom godne warunki do nauki i pracy.

Państwowa Szkoła Muzyczna w Myślenicach została powołana 31 grudnia 1979 roku. W skróconym roku szkolnym 1979/80 pracę rozpoczęło w niej 8 pedagogów, a naukę - 74 uczniów. Szkoła aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym lokalnej społeczności, m.in. w Dniach Myślenic, Festiwalu Anioły, Festiwalu kultury lokalnej czy Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Uczniowie z sukcesami biorą udział w licznych konkursach o zasięgu lokalnym oraz ogólnopolskim. Szkoła była organizatorem odbywających się cyklicznie przedsięwzięć: Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego „Mały pianista” oraz „Myślenickich Konfrontacji Perkusyjnych”. Obecnie myślenicką szkołę muzyczną ukończyło już ponad 2100 dzieci.

W 2003 r. szkoła otrzymała budynek mieszczący się przy ul. Zdrojowej, który pozwolił rozszerzyć działalność kulturalną i edukacyjną. W ostatnich latach, dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej, budynek został poddany przebudowie, rozbudowie i termomodernizacji.

W ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura szkolnictwa artystycznego” na rozbudowę sali koncertowej szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 980 tys. zł (w latach 2017-2019). W 2020 roku z tego samego programu pozyskano również środki na modernizację i adaptację sali - 870 tys. zł. W latach 2017-2019 w ramach zadania „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce” przeprowadzono prace termomodernizacyjne budynku szkoły o wartości ponad 10,4 mln zł (w tym wkład MKiDN wyniósł ponad 4,3 mln zł, a wkład UE – ponad 6 mln zł). W ubiegłym roku w szkole w Myślenicach realizowane było zadanie inwestycyjne pn. „Modernizacja z adaptacją akustyczną Sali koncertowej PSM I st. w Myślenicach”, którego koszt wyniósł prawie 2,3 mln zł.

Ze środków Centrum Edukacji Artystycznej szkoła otrzymała ponad 626 tys. zł na zakup pomocy dydaktycznych oraz ponad 2,2 mln zł na wykonanie prac remontowych.
Łączne wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace remontowo-budowalne oraz zakup wyposażenia dla szkoły wyniosło 17,4 mln zł.

MKiDN od 2016 r. realizuje projekt kompleksowej termomodernizacji szkół artystycznych. Obejmuje on 139 szkół artystycznych (187 budynków) w całej Polsce, wyremontowanych w ramach środków europejskich (działanie 1.3.1 Wsparcie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020). Aktualnie zakończono realizację prac termomodernizacyjnych w 131 placówkach. Całkowita wartość projektu to ponad 594 mln zł, w tym dofinansowanie z Funduszu Spójności - ponad 481 mln zł.

Źródło: MKiDN

Śr., 15 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła