Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Postulaty młodzieżowych organizacji dotyczące młodzieży z Ukrainy

Postulaty młodzieżowych organizacji dotyczące młodzieży z Ukrainy fotolia.pl

Organizacje młodzieżowe z Dolnego Śląska, a także ogólnokrajowe opracowały listę postulatów skierowanych do władz rządowych i samorządowych dotyczące sytuacji młodych ludzi z Ukrainy, którzy obecnie, z uwagi na trwającą w ich kraju wojnę, przebywają na terenie Polski.

Postulaty zostały oficjalnie zaprezentowane oraz symbolicznie podpisane przez przedstawicieli i ich sygnatariuszy podczas manifestacji młodzieży ponad podziałami, która odbyła się 28.04.2022 r. we Wrocławiu. Wnoszono o wprowadzenie w życie poniższych zaleceń:

  1. Odstąpienie od wymogu pisania egzaminów 8-klasisty w języku polskim, aby dzieci z Ukrainy mogły kontynuować naukę.
  2. Zapewnienie opieki psychologicznej w możliwie jak najszerszym zakresie.
  3. Przedłużenie funkcjonowania godzin świetlic.
  4. Wdrożenie w możliwie jak najszybszym czasie edukacyjnych programów integracji międzykulturowej z poszanowaniem obu tożsamości narodowych.
  5. Wprowadzenie zajęć dodatkowych z języka polskiego (w przypadku regularnych klas niebędących oddziałami przygotowawczymi) w placówkach, gdzie nie jest to jeszcze oferowane.
  6. Opracowanie rzetelnych i merytorycznych wskazówek dla szkół i nauczycieli dotyczących realizacji podstawy programowej dla dzieci z Ukrainy oraz pracy podczas zajęć szkolnych z młodymi ludźmi nie posługującymi się językiem polskim.

Sygnatariuszami postulatów są: Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego, Młodzieżowa Rada Miasta Wrocławia, Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego, Parlament Młodych Rzeczypospolitej Polskiej, Młodzi dla Ukrainy, Akademia Samorządów Uczniowskich, Pokolenie 2050, Młoda Lewica, Forum Młodych Ludowców, Młodzi Demokraci, Ostra Zieleń, Młodzieżowa Rada Miasta Oleśnicy oraz Młodzieżowa Rada Miasta Żmigród.

Śr., 4 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka