Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: Wypłata zaniżonej dotacji dla szkoły niepublicznej nie podlega kontroli sądu administracyjnego

WSA: Wypłata zaniżonej dotacji dla szkoły niepublicznej nie podlega kontroli sądu administracyjnego fotolia.pl

W ocenie WSA  przedmiot zaniżonej wypłaty dotacji dla niepublicznej placówki oświatowej nie jest czynnością z zakresu administracji publicznej. W związku z tym wydano postanowienie o odrzuceniu skargi w tej kwestii.

W sprawie spółka skarżyła się na czynność Prezydenta Miasta polegającą na wypłaceniu zaniżonej kwoty dotacji oświatowej. Z analizy przepisu, na który powołała się spółka (art. 34 ust.1. Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych) wynika, że czynność, jaką jest udzielanie dotacji na ucznia w przypadku szkół niepublicznych nie jest objęta kontrolą sądów administracyjnych.

Ustawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wymienia enumeratywnie sprawy, które sądy administracyjne mogą rozpatrywać. Są to kwestie związane z: orzeczeniami wydawanymi w postępowaniu administracyjnym i podatkowym, pisemną interpretacją przepisów prawa podatkowego, aktami jednostki samorządu terytorialnego i aktami nadzoru nad taką jednostką. To również sprawy dotyczące bezczynności, czy przewlekłego prowadzenia postępowania.
W Ustawie o finansowaniu zadań oświatowych również zawarto katalog czynności podlegających zaskarżeniu do sądu administracyjnego. Czynności podejmowane przez organ dotujący w celu ustalenia wysokości lub przekazania dotacji stanowią czynności z zakresu administracji publicznej. Jednak tym samym czynność z art. 34 ust. 1, czyli wypłata zaniżonej dotacji niepublicznej placówce oświatowej nie została przez ustawodawcę zaliczona do czynności z zakresu administracji publicznej i nie podlega kontroli sądu administracyjnego.

W przypadku braku szczególnych w tym zakresie uregulowań ustawowych, sądy administracyjne nie są uprawnione do orzekania w sprawach, które nie należą do ich właściwości rzeczowej. Orzecznictwo w tej sprawie jest zgodne – skargi w tym przedmiocie są odrzucane.

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 stycznia 2022 r. I SA/Kr 1650/21.

Źródło: CBOSA

Śr., 2 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka