Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Apel w sprawie rosnących kosztów finansowania oświaty

Apel w sprawie rosnących kosztów finansowania oświaty fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego w opublikowanym stanowisku odniósł się do kwestii części oświatowej subwencji ogólnej. „Samorządy powiatowe nie mają wpływu na wysokość proponowanych przez rząd podwyżek, jednak skutki tych działań rządu dotykają JST bezpośrednio” – podkreślają starostowie.

Konwent podkreślił, że w obowiązującym systemie prawnym nie ma regulacji, z której wynikałoby, iż budżet państwa zapewnia wyłącznie w ramach subwencji oświatowej środki na pokrycie wszystkich wydatków związanych z realizacją zadań oświatowych przez JST. Tymczasem wprowadzone przez rząd zmiany podatkowe wynikające z Polskiego ładu mają bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie wpływów do budżetów JST.

Płaca minimalna, podwyżki wynagrodzeń w oświacie, skutkują niewydolnością finansową samorządów. Konieczność pokrywania wydatków w oświacie powoduje drastyczne zmniejszanie środków na wydatki bieżące.   

Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego w swoim stanowisku zaproponował, że wsparcie powinno być kierowane w trzech kierunkach:

  1. Samorządy muszą się skupić na utrzymaniu istniejącej bazy lokalowej, jej funkcjonalności oraz estetyce, licząc się z systematycznym wzrostem cen nośników energii oraz pozostałych kosztów wynikających z ich eksploatacji.
  2. Samorządy powinny finansować wszelkie działania mające na celu poprawę funkcjonalności placówek, w tym zapewnienie odpowiedniej dostępności dla osób z różnymi ograniczeniami oraz potrzebami specjalnymi.
  3. Samorządy powinny wspierać działania edukacyjne poprzez rozszerzanie oferty programowej szkół w ramach zajęć dodatkowych (które samorząd finansuje). Wprowadzanie nowych form aktywności uczniów opartych na innowacyjności oraz zdobyczach nauki i techniki prowadzi do proporcjonalnego i zharmonizowanego rozwoju dzieci i młodzieży, w tym do rozwijania ich zainteresowań i pasji w taki sposób, aby nabyta wiedza była w pełni wykorzystana w życiu, a dążenie do samorozwoju stało się istotą edukacji.

Konwent zaapelował o zwiększenie środków na wynagrodzenia dla kadry pedagogicznej oraz dla pracowników administracji i obsługi. Starostowie oczekują również skompensowania wydatków ponoszonych na utrzymanie infrastruktury szkolnej, wynikających z gwałtownego wzrostu cen nośników energii.  

Czw., 20 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska